Top 15 znalostí pre prežitie v meste keď nastane SHTF

Top 15 znalostí pre prežitie v meste keď nastane SHTF

TOP 15 užitočných zručností mestského prežitia pred a počas SHTF.


Mestá nie sú sebestačné. Voda, jedlo, elektrina, palivo a plyn - to všetko treba do mesta privážať z najbližšieho alebo vzdialeného okolia. Tieto komodity budú najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim prežitie mesta. Ich náhly a trvalý nedostatok spôsobí takmer okamžitý sociálny kolaps. Nastane krátke obdobie neistoty (odhadované na približne 2 - 3 dni do vyčerpania paliva pre generátory pre políciu, pohotovostné služby, nemocnice a hasičov), ktoré sa rýchlo zmení na obdobie chaosu, anarchie, rabovania najskôr zo strany obchodov a spoločností, s postupnou krádežou. súkromné ​​osoby spojené s hrubým násilím a vraždou. Čím dlhšie trvá nedostatok vody, elektriny, jedla a paliva, tým horšia je sociálna porucha. Úpadok spoločnosti, absencia kontroly, poriadku a práva, chaos, pouličné bitky a devastácia všetkého okolo sa udejú prekvapivo rýchlo.


Ak bude týmto spôsobom ovplyvnená celá krajina, hrozí takmer všetkým v nej smrteľné nebezpečenstvo.


Dnes si povieme niečo o niekoľkých zručnostiach, ktoré vám môžu v meste zachrániť život, keď nastáva obdobie anarchie a chaosu, ktoré prepperi označujú aj ako SHTF (Shit Heats the Fun).


 


1. VYHÝBANIE SA


Najdôležitejšou schopnosťou v čase SHTF bude rýchlo sa vyhnúť problémom a konfliktom. Nie, nehovoríme tu o žiadnej zbabelosti. Tu nejde o česť a slávu, ale tu ide o holý život.


Vyhrávate 100 percent bojov, do ktorých sa nedostanete.



Vašou stratégiou musí byť za každú cenu vyhnúť sa akémukoľvek riziku v meste a zároveň minimalizovať nevyhnutné škody. Musíte vyvinúť osobitný prístup k mestskému životu, ktorý vám pomôže vyrovnať sa s každou situáciou. Aby ste to dosiahli, musíte si osvojiť určité špecifické schopnosti a vedomosti.


 


2. OSTRAŽITOSŤ


Situačné povedodmie. Byť neustále v strehu.

Musíte byť stále obozretný, rozvážny a všímavý. Mali by ste byť pozorný a dopredu predvídať. Musíte urobiť rýchle a správne vyhodnotenie detailov.


Vaše podvedomie musí vždy pracovať a automaticky vyhodnocovať situáciu vášho okolia. Okrem toho, že musíte venovať pozornosť ľuďom vo svojom okolí, by ste mali tiež pozorovať neobvyklé zvuky, výkriky, zápachy (oheň, dym, chemikálie atď.), Neznáme, nové a podozrivé predmety, neobvyklé správanie jednotlivcov, veľkých skupín ľudí atď.


Naučte sa nenápadne sledovať ruky, oči a mimiku ľudí. Ruky sú obzvlášť dôležité. To, čo niekto robí rukami, je veľmi užitočné.


Po prvé, pohľadom na ruky človeka overíme, či daná osoba nedrží zbraň a nepripravuje sa na útok.


Po druhé, ruky často prejavujú skryté zlé úmysly. Napríklad niekto, kto skryje niečo, čo nechce, aby ostatní odhalili, napríklad zbraň, nôž alebo ukradnutý predmet, sa často dotkne alebo potľapká po oblasti tela, kde je predmet skrytý, akoby sa tak chcel uistiť, že objekt sa nestratil alebo že je stále dobre skrytý pred zrakom.


Namiesto toho sa naučte ovládať svoje vlastné telo a správajte sa čo najnenápadnejšie. Neisté alebo dokonca vystrašené správanie, alebo naopak príliš sebavedomé, môže vzbudiť nechcený záujem ostatných.


Pamätajte na pravidlo prežitia ABO = Vždy buďte orientovaní. Toto pravidlo môžete praktizovať ešte pred nástupom SHTF, napr. pri návšteve reštaurácie, samozrejme, ak to situácia umožňuje, si sadnite chrbtom k stene, aby ste videli na vchod.


Použite ďalšie pravidlo prežitia „3“.


Môžete prežiť „3“ minúty bez kyslíka, „3“ dni bez vody a „3“ týždne bez jedla.


Upravené pravidlo „3“ pre prežitie v meste takto:


• Vždy majte na pamäti „3“ spôsoby, ako rýchlo opustiť uzavretý priestor, budovu (napr. Vedieť, kde je hlavný vchod, bočný vchod, zadné dvere, okno)


• Vždy nájdite, vyberte a majte prístup k „3“ veciam, ktoré by ste mohli použiť ako potenciálnu zbraň na svoju obranu.


• „3“ údery za každý 1 blok. Ak teda zablokujete kop alebo úder, nasledujú tri údery.


Je dobré mať so sebou vždy aspoň kovové taktické pero, nech ste kdekoľvek. A samozrejme, nech idete kamkoľvek, máte svoje päste a nohy so sebou. Buďte pozorní a vynaliezaví.


 


Všímajte si rôzne prekážky, bariéry.


Prekážky vám môžu prekážať, ale dá sa nimi tiež využiť vo svoj prospech a zabrániť im v tom, aby sa k vám dostali. Nájdite akékoľvek prekážky a vopred zvážte, ako sa im vyhnúť, aby sa dostali z bezprostredného nebezpečenstva, alebo naplánujte, ako ich použiť na zadržanie potenciálnej hrozby z druhej strany.


Nechodte ako s klapkami na očiach.


Pozor, denný režim oslabuje vašu pozornosť a narúša bdelosť.


Vyvarujte sa spokojnosti. Spokojnosť je hlavnou prekážkou situačného vedomia.



Apatia, spokojnosť a popretie sú tri hlavné bariéry dobrého situačného vedomia. Vyhýbajte sa im za každú cenu.

 

3. OBLEČTE SA ROVNAKO AKO DAV


Američania na to používajú výraz Šedý muž. Buďte diskrétni. Správajte sa a konajte tak, aby ste čo najviac zapadli do davu okolo vás. Je dôležité mať na pamäti, že by ste sa mali tiež obliekať tak, aby ste splývali s davom a ľuďmi okolo vás.


Nenoste tričká s politickými výrazmi, logami športových, módnych a firemných spoločností. Nepoužívajte honosné šperky a drahé značkové hodinky a ďalšie módne doplnky svetových značiek. Nepoužívajte silné parfumy.


Ak je to možné, zabráňte priamemu kontaktu s očami. Ale opäť s mierou. Neustálym pohľadom odvrátite pozornosť a môžete podozrievať ostatných, že niečo skrývajú alebo sa niečoho boja. Vždy sledujte svoje okolie, ale dajte pozor, aby ste nevyňuchali pozornosť ostatných. Choďte stále pokerovou tvárou.


VÝSTRAHA! Neverbálna komunikácia hovorí hlasnejšie ako slová.


Komunikujte minimálne a keď musíte, tak pokojne a nahlas, aby vám rozumeli, sebavedome, rozhodne, ale nezvyšujte hlas a nekričte, nespievajte, nepútajte pozornosť ostatných.


Ak všetci naokolo vyzerajú mizerne, alebo špinavo a neupravene a vy ste jediní s upraveným účesom, oholeným, oholeným, vyžehleným tričkom, potom okamžite upútajte pozornosť, pretože vás bude okamžite vidieť každý, iný.


Rovnako nemusíte nikomu dávať najavo oblečením, že patríte k prepperom, bývalým vojakom atď. Čiapka Glock, bunda UF-Pro, nohavice 5,11, topánky Bates a batoh Mil-tec v digitálnej kamufláži alebo vojenská zelená každému jasne povie, o čo ide.


Civilné oblečenie zvoľte neutrálne, podľa počasia a ročného obdobia - rifle a tričko alebo softshellová bunda z Lidla. Na diaľku nie sú viditeľné žiadne reflexné farby.


 


4. FYZICKÁ ZDATNOSŤ A OBRANA


Udržujte sa v dobrej fyzickej kondícii. Pravidelne cvičte, posilňujte a behajte. Pridajte k tomu dobrú znalosť bojového umenia. Je len na vás, čo vám viac vyhovuje - box, judo, karate, krav maga alebo jiu jitsu.


Nemusíte byť čiernym držiakom na opasok. Musíte len na začiatku navštíviť kurzy sebaobrany a tam sa pod dohľadom skúsených trénerov naučiť niekoľko obranných úchopov, úderov a kopov, ktoré sú vhodné pre rôzne situácie, a potom sa zdokonaliť pravidelným tréningom doma.


Vždy noste so sebou aspoň taktické pero alebo taktickú baterku a naučte sa ich používať na obranné účely. Ak to umožňujú právne predpisy vašej krajiny, môžete so sebou nosiť obranný sprej, teleskopický obušok, paralyzér, nôž alebo dokonca strelnú zbraň. Snáď ani nemusím pripomínať, že pre úspešné použitie akéhokoľvek obranného prístroja je potrebné prístroj vopred poriadne otestovať, dokonale ho natrénovať a pravidelne precvičovať, aby sa obnovili stratené návyky.

 

5. ORIENTAČNÉ SCHOPNOSTI


Naučte sa rozpoznávať a pamätať si dôležité pamiatky v meste - mosty, veže, kostoly, vysoké budovy, okolité kopce, trvalé bilbordy, veľké neónové nápisy a podľa možnosti aj v každej štvrti nielen počas dňa, ale aj za zhoršenej viditeľnosti či dokonca v noci.


Vyhýbajte sa nebezpečným štvrtiam a vyskúšajte únikové cesty.


Ak sa stratíte a ocitnete sa v nebezpečnej štvrti, v prvom rade zachovajte pokoj, nedávajte svojmu okoliu najavo svoju neistotu a svojím správaním nepútajte pozornosť ostatných. Nemeňte náhle smer chôdze, nežiadajte cestu prvej osoby, ktorú stretnete. Pokúste sa čo najskôr zorientovať v slávnych pamätihodnostiach mesta a pokračujte k najbližšej únikovej ceste.


Niektorí prepperi odporúčajú vložiť do EDC mapu a kompas. Ostatní prepperi to považujú za zbytočné. Máme predsa inteligentné telefóny. Ja osobne uprednostňujem prvú možnosť. Smartfóny budú fungovať, iba ak je elektrina a internet. Áno, existujú aplikácie, ktoré fungujú aj offline, ale koľko dní po výpadku napájania budete stále schopní nabíjať telefón?


Ak hovoríme o téme prežitia v meste a berieme do úvahy, že nás ovplyvnia rôzne scenáre, napr. silné zemetrasenie, pri ktorom sa dá predpokladať, že väčšina budov zostane v ruinách, víriaci prach rýchlo zníži viditeľnosť, takže orientácia je v takejto situácii veľmi ťažká a pri absencii služieb mobilného operátora zostane ako jediná možnosť mapa a kompas . Aj keď mobilná sieť zázračne funguje, môžete si byť istí, že bude tak preťažená, že máte minimálnu šancu na jej použitie.


 

 
6. OBRANA DOMU


Prežitie SHTF v meste je pre jednotlivca prakticky nemožné, aj keď je ozbrojené. Ale malá dobre organizovaná, vybavená, vyzbrojená a vycvičená skupina / rodina má oveľa väčšie šance ako jednotlivec. Podobné je to s domami v meste a na predmestiach. Jeden dom sa nebude brániť pred rabovaním hordy. Majitelia sa musia pripojiť k obrannej koalícii a brániť svoju ulicu, blokovať spolu. Inak neprežijú a postupne ich porazia ako jednotlivcov rabujúcich hordy. Pozrite si skutočné skúsenosti z konfliktu v Bosne v rokoch 1991-1995.


Každý dom so záhradou by mal mať zvonku postavenú určitú ochranu pred nepriateľom. Táto ochrana by mala pozostávať z niekoľkých sektorov, vrstiev, obvodov, zón. Nezáleží na tom, ako to pomenujeme. Ale princíp je rovnaký. Nezabudnite tiež na evakuačný plán pre prípad požiaru. Je nevyhnutné, aby všetci obyvatelia domu poznali núdzové východy.


V opačnom prípade ochránime dom pred nežiaducimi návštevníkmi v čase mieru a inak, keď dôjde k zhoršeniu bezpečnostnej situácie, alebo dokonca k anarchii alebo úplnému kolapsu.


V čase mieru môžete používať iba finančné prostriedky, ktoré sú v súlade s platnými zákonmi. Po celom dome môžete mať nainštalované snímače pohybu pripojené k svetlám alebo kamerám. Vonku môže bežať strážny pes a v dome je možné nainštalovať alarm s kamerovým systémom. Môžete mať bezpečnostné dvere alebo bezpečnostné zámky, okenné mriežky alebo aspoň bezpečnostné fólie.


Ak ale dôjde ku krízovej situácii a dôjde k anarchii a bezmenému chaosu, polovica vašich bezpečnostných opatrení prestane fungovať, pretože sa preruší dodávka elektriny a nebude fungovať ani mobilná sieť a internet. Môžete si pomôcť náhradnými batériami alebo generátorom, ale toto riešenie je iba dočasné a závisí tiež od situácie s palivom do generátora.


Hluk generátora a svetlo v noci navyše priťahujú nežiaducu pozornosť okolia. Podľa skúseností z vojny v Juhoslávii 1991 - 1995 boli prvými domami, ktoré zaútočili na hladujúce gangy, domy, ktoré mali alarmy a generátory. Preto musí byť použitie generátora starostlivo zvážené a jeho použitie iba tak, aby nedošlo k jeho odhaleniu. To znamená zatemnené okná a efektívna zvuková alebo pachová izolácia generátora.


Na obranu svojho domu môžete použiť dva rôzne spôsoby. Všetko závisí od konkrétnej situácie. Buď uznáte, že dom je obývaný a aktívne chránený, alebo druhým spôsobom je, že urobíme všetko pre to, aby o dom nikto nemal záujem. Urobíme to nepríťažlivým.

 

Koncept obývaného domu


Aktívna obrana.


Usporiadanie okolo domu by malo slúžiť ako systém včasného varovania. Prvou prekážkou pre votrelca by mal byť pevný vysoký ostnatý plot. Hneď za plotom by bolo ideálne mať dobre vycvičeného strážneho psa. Ak psa nemáme, musíme si prostriedky včasného varovania urobiť sami. Na tento účel použijeme rôzne mechanické a zvukové lapače, zakopnutia drôtov, úlomky skla, plechovky na šnúrach, podložky s klincami atď. Okolie domu alebo chráneného územia musí byť navyše nepretržite monitorované ľudským okom za každých okolností. Pri tomto spôsobe obrany je navyše potrebné, aby bol obranca domu vyzbrojený nielen chladnými zbraňami (nôž, mačeta, meč, kopija, sekera, tomahawk, obušok, bejzbalová pálka), ale aj strelnými zbraňami.


Samotný dom by mal byť vybavený ďalšími bezpečnostnými prvkami, ako sú pancierové dvere, protipožiarne dvere, bezpečnostné zámky, okenné mriežky, vrecia s pieskom, protipožiarne vybavenie, únikové cesty zabezpečené dymovými granátmi a pripraviť zásoby molotovových koktailov.


Je vhodné mať skryté únikové východy z domu. Je tiež dobré včas vybudovať skryté miesta pre jedlo, vodu, drahé kovy, peniaze a ďalšie cennosti, ako aj prístrešie pre ľudí. Nikdy neskrývajte všetky veci len v jednej veľkej skrýši, ak sa zistí, že o všetko prídete.


V dome uchovávajte iba malé množstvo jedla a vody. Väčšina zásob musí byť ukrytá v niekoľkých tajných skrýšach v dome alebo zakopaná v podzemí v plastových vodotesných nádobách na pozemku vedľa domu.


Koncept opusteného domu


Účelom je navodiť dojem, že dom je neobývaný, opustený, nič v ňom nie je, bol už ukradnutý, aby o taký dom nebol záujem.


Na tento účel je dobré po dome rozsypať odpadky a rozbitý nábytok. Umiestnite mŕtve telá malých zvierat a výkaly na prístupové chodníky. Chceme odradiť nechcených návštevníkov.


Úradný vchod musí byť zvonku zabarikádovaný odpadkami, sutinami, kusmi veľkého poškodeného nábytku, aby nebolo možné do domu vstúpiť hlavnými dverami. Je však potrebné vytvoriť nový skrytý vchod a ďalšie skryté núdzové východy, či už v podzemí alebo nad zemou s maskovanými rebríkmi.


V takom dome nepoužívajte v noci svetlo. Maximálne minimalizujte pohyb a hluk v dome. Podľa konkrétnej situácie v dome nefajčite, nevarte, používajte iba na spánok a odpočinok.


Musí sa zvážiť použitie konceptu neobývaného domu. Nie vždy použiteľné. Ak sú všetky domy vo vašej oblasti nedotknuté, ako nové, bude váš dom vyzerať ako očný oko.

 

7. NEPOZOROVANÉ PRESUNY


Vaša schopnosť prežiť v meste by mala zahŕňať aj to, ako sa pohybovať po meste bez povšimnutia.


Len nechcete, aby vás niekto videl, keď musíte ísť z bodu A do bodu B. Tu je niekoľko rád, ako na to:


• Získajte mapu mesta a preštudujte si ju skôr, ako budete musieť prekonať ťažké obdobia v mestskom prostredí. Cestu si vždy naplánujte tak, aby ste mali aj alternatívne možnosti. Najkratšia cesta nemusí byť bezpečná. Preto si najskôr naplánujte bezpečnosť.


• Pokiaľ je to možné, trénujte diskrétny pohyb. Precvičte si plazenie na rôznych povrchoch. Naučte sa liezť po lane a tyči. Trénujte rovnováhu a kráčajte na pevných bremenách vo veľkých výškach. Precvičujte si bezpečné skoky z veľkých výšok na rôzne pristávacie plochy. Precvičujte tiché plazenie na rôznych povrchoch. Beh Spartan Race v čase mieru, tam sa to všetko dozviete.


• Vždy choďte - aj bicykle sú príliš hlučné. Uvedomte si, že chodníky a cesty nebudú čisté, ale z okolitých zrútených alebo zhorených domov sa budú nachádzať rôzne prekážky, trosky alebo zvyšky. Vyhýbanie sa prekážkam na bicykloch môže byť komplikované a hlučné.


• Nikdy nechodte sami, ale dajte si pozor na to, že veľká skupina môže byť ľahko zrazená. Ideálna je skupina minimálne dvoch a maximálne 4. Ale samozrejme to záleží aj od účelu cesty.


• Pred cestou nastavte svoj prevodový stupeň tak, aby pri chôdzi, behu alebo plazení nevydával žiadne zvuky. Nešliapajte na úlomky skla, železné plechy, nezatláčajte žiadne nečistoty. Pohybujte sa veľmi opatrne stavebnou suťou. Na jednej strane sa môžete vážne zraniť, pretože nemusia byť stabilné, a na druhej strane môžete jeho zasunutím vydávať veľa hluku. Vyvarujte sa kaluží. Ich brodenie spôsobuje hluk a stopy.


• Rozdeľte cestu na niekoľko krátkych častí. Pred vstupom do vybranej sekcie vždy chvíľu pozorujte okolie a pozorne počúvajte. Vyberte podozrivé zvuky, zvuky zvierat, hudbu, krik, konverzáciu atď.


• Vždy buďte na tej strane, kde sú tiene. Môžete použiť uličky, chodníky, strechy a dokonca urobiť skratky cez malé budovy. Môžete tiež použiť kanalizačný systém. Len sa uistite, že viete, že tieto chodby sú bezpečné a neobsadené, inak by ste mohli naraziť na problémy.


• Snažte sa pohybovať za súmraku a svitania - alebo ak chcete - v noci - aby ste minimalizovali pravdepodobnosť videnia alebo nárazu do ostatných.


• Pamätajte - ak musíte v noci používať svetlo, vždy používajte červené svetlo. Štandardné biele svetlo je príliš viditeľné a priťahuje pozornosť ostatných.


• Používanie prístrojov na nočné videnie bude zvlášť vhodným vybavením pre takúto činnosť.

8. VYLEPŠENÉ ŠOFÉRSKE ZRUČNOSTI


Ako používať auto.


a) V čase mieru


Nech už použijete akékoľvek auto, nikdy nedávajte žiadne ružové, fialové, trblietavé alebo inak „dievčenské“ alebo „detské“ nálepky. Takéto nálepky vás označia ako ľahší cieľ, pravdepodobne ako ženský cieľ pre predátorov čakajúcich niekde v predstihu, ktorí si podľa auta môžu vybrať obeť niekde v podzemných garážach alebo na parkovisku v blízkosti nočných klubov.


Palivovú nádrž udržiavajte vždy dostatočne naplnenú.


Nevystavujte drahé predmety sedadlám alebo za zadným oknom.


Pred nasadnutím do vozidla vždy skontrolujte oblasť zadných sedadiel.


Po nasadnutí do auta čo najskôr naštartujte a zamknite všetky dvere.


Pri nočnej jazde nebezpečnou štvrťou nezastavujte na červenú, skôr spomaľte a čo najskôr opatrne opustite križovatku.


 


b) Obmedzenie pohybu obyvateľstva - občianske nepokoje a zhoršujúca sa bezpečnostná situácia.


Ak mobilná sieť stále funguje, skontrolujte priechodnosť ciest kvôli preťaženiu, uzávery z dôvodu demonštrácií a podobne.


Naplánujte si niekoľko variantov cesty do cieľa a overte ich priechodnosť pomocou mobilných aplikácií. Pred ďalšou cestou sa pokúste zistiť, či sú na niektorých úsekoch cesty vybudované cestné kontroly, výluky, uzávery atď. Samotná komunita sa môže aktívne brániť pred príchodom cudzincov zriadením kontrolných stanovíšť, aby sa zabránilo nájazdom a krádežiam takzvaných obchodov. cezhraniční spoluobčania z iných miest alebo štvrtí.


 


c) Keď dôjde k SHTF


Pravdepodobne všetky výpadky z mesta budú buď preplnené minimálnym pohybom, čo je stále celkom dobré, alebo dôjde k horšej situácii, ak budú výpadky úplne uzavreté buď kvôli nejakej prírodnej prekážke na ceste (napr. Polámané stromy na ceste, zrútený dom, voda zatopená časť cesty, ktorá je neprejazdná, obmedzená cesta, poškodenie cesty) alebo umelá prekážka na ceste ako napr. ťažké betónové zábrany, zaparkované, rozbité vozidlá alebo opustené vozidlá bez paliva. Udalosti z Katriny 2005 tento scenár do bodky naplnili.


V takom prípade musíte mať plán B, C, D .....


Ak stále môžete riadiť, nikdy necestujte sami, ale nie vo veľkých skupinách. Ideálne 2 až 3 vozidlá spolu. Vytvorením dlhšej kolóny môže byť problémom viac vozidiel.


Pre takúto cestu je už nevyhnutné, aby bola skupina dobre vyzbrojená. Môže sa však stať, najmä na začiatku SHTF, že narazíte na kontrolný bod, ktorý je pod kontrolou vládnych síl - armády, polície, národnej stráže, miestnych milícií a tieto sily vám môžu zabaviť zbrane zákon.


Ak sa počas SHTf pohybujete autom a narazíte na kontrolný bod, ktorý je pod kontrolou samozvaných skupín alebo rabujúcich kapiel, skúste sa takýmto miestam vyhnúť včas. Nesmiete si dovoliť prísť o svoje zbrane. Nenechajte si ich v žiadnom prípade vziať.

9. KOMUNIKÁCIA A SCHOPNOSŤ VYJEDNÁVAŤ


Ak sa dostanete do konfliktu alebo vyhrotenej situácie, z ktorej niet úniku, vždy komunikujte s cudzími ľuďmi pokojne, nezvyšujte hlas a nekričte. Zbytočne sa nenamáhajte, snažte sa vždy konať rozhodne, rázne a sebavedome. Vaše sebavedomie a rozhodné správanie môžu druhú stranu odradiť od ďalších nepredvídaných opatrení. Pokúste sa vyriešiť každú konfliktnú situáciu pokojným hlasom, súhlasom, sľubom, zbytočne nevystupňujte napätie. Snažte sa konflikt ukončiť čo najskôr slovne, dávajte však pozor, aby ste predčasne neustúpili, druhá strana by to mohla vysvetliť ako strach a zbabelosť, čo by ju mohlo vyprovokovať k ďalšiemu útoku.


V závislosti od situácie niekedy nie je čas na vysvetlenie alebo rokovania a konfliktu by sa malo zabrániť rýchlym útekom.


Komunikácia s členmi rodiny alebo v rámci uzavretej skupiny.


V prípade ktoréhokoľvek scenára SHTF môže byť komunikácia prostredníctvom mobilných sietí obmedzená, preťažená alebo nemožná. Zoznam pevných telefónnych čísel vašej skupiny vždy majte pri sebe. Vytvorte komunikačný strom - schému, podľa ktorej budete volať ostatných členov rodiny, skupiny. atď.


Účelom takejto schémy je minimalizovať počet telefónnych hovorov pri preťažení komunikačnej siete. Každý v rodine / skupine bude mať, kto komu bude volať, ako na strome zhora nadol. Potom tím zo hornej časti stromu zavolá posledného zo skupiny späť.


 


10. ZBER VODY


Zber vody (dážď, jazero, potok, rieka, kanál atď.), Rôzne spôsoby úpravy zachytenej vody na ďalšie použitie a jej skladovanie. Tí, ktorí majú jasno v postupoch okolo vody spomenutých vyššie, vyhrali polovicu.


 


11. MESTSKÉ ZAHRADNIČENIE


Je zrejmé, že nehovoríme o okrasnej alebo relaxačnej záhrade pred domom, ale o vysoko efektívnom pestovaní zeleniny a ovocia na malom pozemku alebo terase, balkóne, ktoré by malo zabezpečiť prísun čerstvej zeleniny a vitamínov na aspoň nejaký čas.


 


12. VYHĹADÁVANIE V ODPADKOCH


Zber odpadu a zber vyradených vecí, ktoré môžu byť užitočné pre inú osobu. Nejde o skúsenosť, ale skôr o šťastie, kto kedy pri hľadaní narazí kde a čo. Veľkú úlohu tu zohráva aj načasovanie. Viac nájdete, keď začnete hľadať medzi prvými. Ak sa nachádzate v ktoromkoľvek veľkomeste, musíte si uvedomiť, že aj najväčšie mesto má svoje hranice, pretože nebudete hľadať sám, ale prakticky celé mesto so sebou.

 

13. PSYCHICKÁ PRÍPRAVA A PLÁNOVANIE


Pripravte si plán prípravy na A, B, C ... na rôzne katastrofické scenáre, ktoré by mohli ovplyvniť vaše mesto. Viac o možných scenároch SHTF v tomto článku.


Naplánujte si svoje ciele pripravenosti. Plánovanie všetkého na poslednú chvíľu je zárukou neúspechu. Váš plán prípravy by preto mal mať časový harmonogram. Dĺžka časovej osi vášho plánu pripravenosti závisí od vašich finančných možností, vašich osobných schopností a času, ktorý mu venujete.


Naplánujte si niekoľko únikových ciest.


Vyskúšajte svoje plánované únikové cesty v praxi, v rôznych ročných obdobiach, počasí a dokonca aj v noci, aby ste poznali všetky trasy a skontrolovali, či sú skutočne použiteľné, aby ste vedeli, ako dlho im za bežných podmienok budú trvať.


Začnite pripravovať zásoby dlhodobo skladovateľných potravín, pitnej vody, hygienických potrieb a liekov, pohonných hmôt a streliva.


Získajte potrebné vybavenie a náradie. Opevnite svoj dom. Pre svoje vozidlo majte po ruke dostatok paliva a iných prevádzkových kvapalín.


Splnenie všetkých cieľov vášho tréningového plánu vám dá sebavedomie a pokoj v duši.


 


14. OBCHODNÉ ZRUČNOSTI, BARTER


Nikdy nepodnikajte obchodné transakcie, nevymieňajte priamo vo svojom dome alebo pred ním, ale ani v jeho bezprostrednej blízkosti.


Nikdy nerobte obchodné transakcie s cudzími ľuďmi alebo neznámymi domami.


Vždy sa snažte obchodovať na neutrálnom území alebo na verejných trhoch.


Nikdy neobchodujte vo veľkom množstve, najmä s cudzími ľuďmi.


Nikdy nechoďte obchodovať sami. Vždy majte pri sebe aspoň jednu osobu a druhú uchovávajte v skrytom depozite.


Pri výmene nikdy nehovorte, koľko musíte vymeniť. Neodporúča sa meniť zbrane a strelivo tak, aby sa neskôr neobrátili proti vám, ale niekedy si situácia bude vyžadovať napr. v prípade nedostatku liekov na záchranu života a pod.


Je dobré mať na sklade dostatok rôznych komodít na výmenu. Zoznam takýchto najžiadanejších komodít nájdete v článku o barterových komoditách.


 


15. PRVÁ POMOC


Základné vedomosti o každom človeku, ktorý prežije, aj o človeku, ktorý pripravuje. Nie je tu o čom diskutovať. Iba spomeniem, že je dobré si vopred pripraviť dostatočne veľké zásoby zdravotníckeho materiálu a liekov.


 


ZÁVER


Pre prežitie v meste sú samozrejme vhodné najmä ďalšie poznatky, nepovažujem ich však za kľúčové pre prežitie, môžu však pomôcť a uľahčiť prežitie v zložitých podmienkach v meste.


Spomeniem aspoň zručnosti kutila. Aj kvalifikovaný remeselník môže ponúknuť svoje služby v oblasti potravín, vody, liekov, oblečenia, pohonných hmôt atď. Tesár, elektrikár, vodník, inštalatér sa určite nestratí a bude potrebný. Ďalšie zručnosti, ktoré nie každý ovláda, ale niekedy sa môžu hodiť, sú: vyberanie zámku, štartovanie automobilu horúcimi drôtmi bez kľúčov, výroba nabitej munície, výroba alkoholu, ručné bojové signály, Morseove signály. Určite som ich nespomenul všetky. Máte tiež svoje vlastné hodnotenie užitočných schopností potrebných na prežitie v meste, keď dôjde k SHTF?

EuroPrepper

Blog

Post comments