TOP 15 dovedností pro přežití ve městě

TOP 15 dovedností pro přežití ve městě

Města nejsou samo zásobitelná. Voda, potraviny, elektřina, palivo a plyn - to vše musí být do města dovezené z nejbližšího nebo vzdáleného okolí. Tyto komodity budou nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím přežití ve městě. Jejich náhlý a trvalý nedostatek způsobí téměř okamžitý společenský kolaps. Nastane krátké období nejistoty (odhadem asi 2-3 dny dokdy se neminou zásoby paliva pro generátory určené pro policii, záchranné služby, nemocnice a hasiče), které se rychle změní na období chaosu, bezvládí, rabovačiek nejprve obchodů a firem, s postupným vykrádáním i soukromích osob spojené s hrubým násilím a vraždami. Čím déle bude trvat nedostatek vody, elektřiny, potravin a paliva tím bude situace horší a nebezpečnější. Úpadek společnosti, absence kontroly, pořádku a práva, chaos, pouliční rvačky a devastace všeho v okolí nastane překvapivě rychle.

Pokud bude takto postižena celá země, tak hrozí smrtelné nebezpečí téměř pro každého v ní.

Dnes si povíme o několika dovednostech, které vám mohou zachranit život ve městě, když nastane doba bezvládí a chaosu, která je prepppermi nazývána také jako SHTF (Shit Heats the Fun). Česky doslovný překlad by mohl být - Hovno narazí na venilátor (myslí se tím běžící venliátor, tak si představte, co se stane s takovým hovnem). Volný překlad by vyjádřili přibližně slova = Když se všechno posere.

 

1. VYHÝBÁNÍ SE

Vaší nejdůležitější zručností v čase SHTF bude vyhýbání se jakýmkoli problémům a konfliktům rychlým únikem. Ne, tady nemluvíme o žádné zbabělosti. Zde se nehraje o čest a slávu, ale tady jde o holý život.

Vyhráváte 100 procent bojů, do kterých se nedostanete.

Vaší strategií musí být vyhnout se za každou cenu jakémukoliv riziku ve městě a zároveň co nejvíce minimalizovat škody, kterým se už nedá vyhnout. Musíte si vyvinout specifický přístup k životu ve městě, aby vám pomohl vyrovnat se s každou situací. K tomu potřebujete rozvíjet určité specifické schopnosti a znalosti.

 

2. OSTRAŽITOST.

Situační povědomí. Být stále ve střehu, nepovolit v pozorosti.

Musíte být stále obezřetní, předvídatelní a všímaví. Měli byste být pozorní a vnímaví. Musíte provést rychlé a správné vyhodnocení detajlů.

Vaše podvědomí musí stále pracovat a automaticky vyhodnocovat situaci vašeho okolí. Kromě pozornosti na lidi ve vašem okolí byste měli sledovat i neobvyklé zvuky, pokřiky, pachy (oheň, kouř, chemikálie atd.), neznámé, nové a podezřelé předměty, neobvyklé chování jedinců, velké skupiny lidí atd.

U lidí se naučte nenápadně sledovat jejich ruce, oči a mimiku. Obzvláště ruce jsou důležité. To, co někdo dělá rukama, je velmi nápomocné.

Za prvé, pohledem na ruce osoby si ověříme, zda osoba nedrží nějakou zbraň a nepřipravuje se na útok.

Za druhé ruce často projevují skryté zlé úmysly. Například někdo, kdo skrývá něco, co nechce, aby jiní odhalili, například zbraň, nůž nebo ukradený předmět, se často dotkne nebo poplácá po té oblasti na těle, kde je tento předmět ukrytý, jakoby se chtěl ujistit, že se předmět neztratil, nebo že je stále dobře skrytý před zraky ostatních.

Naopak naučte se ovládat své vlastní tělo a chovat se co nejvíce nenápadně. Nejisté až vystrašené vystupování, nebo naopak příliš sebevědomé mohou vyvolat nežádoucí zájem okolí.

Pamatujte na survivalové pravidlo ABO = Always Be Oriented = Buďte Vždy zorientovaný. Toto pravidlo lze procvičovat už i před nástupem SHTF např. při návštěvách v restauraci samozřejmě pokud to situace umožňuje, sedejte si zády ke zdi, tak abyste viděli na vchod.

Aplikujte další survival pravidlo "3".

Můžete přežít "3" minuty bez kyslíku, "3" dny bez vody a "3" týdny bez jídla.

Upravené pravidlo "3" pro přežití ve městě takto:

• Mějte vždy na paměti "3" způsoby jak rychle opustit uzavřený prostor, budovu (např. poznejte kde je hlavní vchod, vedlejší vchod, okno)

• Vždy a všude si najděte, vytypujte a mějte přístup k "3" věcem, které byste mohli použít jako potencionální zbraň na svou obranu.

• 3 údery za každý 1 blok. Takže pokud zablokujete kop nebo úder, následují tři údery.

Je dobré vždy nosit s sebou alespoň kovové taktické pero, ať jste kdekoli. A samozřejmě vždy, kde jdete máte s sebou pěsti a nohy. Buďte pozorní a vynalézaví.

 

Všímejte si různé překážky, bariéry.

Překážky vám mohou překážet, ale dají se použít také na to, abyste je využili ve svůj prospěch a jejich pomocí naopak někomu zabránili, aby se k vám dostal. Lokalizujte všechny překážky a zohledněte dopředu, jak se jim vyhnout, abyste dostali mimo hrozícího nebezpečí, nebo plánujte, jak je použít na to, abyste jimi zdrželi potencionální hrozbu z druhé strany.

Nechoďte jako s klapkami na očích.

Pozor, každodenní rutina oslabuje vaši pozornost a narušuje bdělost.

 

3. SPLYNUTÍ S DAVEM

Američané na to používají výraz „Gray Man“. Buďte nenápadný. Chovejte se a jednejte tak, abyste co nejvíce zapadly do davu kolem vás. K tomu je důležité připomenout, že byste se měli také oblékat tak, abyste splynuly s davem a lidmi z vašeho okolí.

Nenoste trička s politickým vyjádřením, loga sportovních, módních  a korporátních společností. Vyhýbejte se okázalému nošení šperků a drahých značkových hodinek a jiných módních doplňků světových značek. Omezte používání výrazných parfémů.

Pokud se dá, tak se vyhýbejte přímému očnímu kontaktu. Ale zase s mírou. Pokud se budete neustále vyhýbat pohledem můžete tím vyvolat podezření u jiných, že něco skrýváte nebo, že se něčeho bojíte. Neustále monitorujte okolí ale pozor, nešmírujte, abyste nevzbudily pozornost jiných. Nasaďte Poker Face.

POZOR! Neverbální komunikace říká hlasitěji než vyřčená slova.

Komunikujte minimálně a když už musíte, tak klidně a dostatečně nahlas, aby vás bylo rozumět, sebevědomě, rozhodně, ale nezvyšujte hlas a nekřičte, nezpívejte, nepřivolávejte tím na sebe pozornost okolí.

Pokud budou všichni ve vašem okolí vypadat bídně, nebo budou špinaví a nespořádání a vy budete jediný s upraveným účesem, hladce oholený, čisťoučky s vyžehlenou košili, tak si buďte jisti, že okamžitě vzbudíte pozornost, neboť budete pro každeho okamžitě viditelný, rozdílný.

Také, nemusíte dávat nikomu najevo už svým oblečením, že patříte k prepperům či bývalým vojákům apod. Kšiltovka Glock, bunda UF-Pro, kalhoty 5,11, boty Bates a batoh Mil-tec vše buď v digi kamufláži nebo military green jasně každému napoví wo co go.

Volte raději neutrální civilní oblečení, podle počasí a ročního období - rifle a tričko případně nějaká softšelka z Lidlu. Žádné reflexní barvy viditelné na dálku.

 

4. FYZICKÁ KONDICE A SEBEOBRANA

Udržujte se v dobré fyzické kondici. Pravidelně cvičte, posilujte a běhejte. K tomu přidejte dobrou znalost bojového umění. Záleží jen na vás, co vám nejvíce vyhovuje - box, judo, karate, krav maga nebo jiu jitsu.

Nemusíte být držitelem černého pásku. Stačí na začátek navštívit kurzy sebeobrany a tam se pod dohledem zkušených trenérů naučit několik obranných chvatů, úderů a kopů, které jsou vhodné pro různé situace a ty pak pravidelným tréninkem doma vypilovat k dokonalosti.

Noste stále s sebou alespoň taktické pero, nebo taktickou baterku a naučte se je používat na obranné účely. Pokud to povolují zákony ve vaší zemi, tak můžete nosit s sebou obranný sprej, teleskopický obušek, paralyzér, nůž, nebo i střelnou zbraň. Snad ani nemusím připomínat, že pro úspěšné použití každého obranného prostředku je nezbytné daný prostředek dopředu pořádně vyzkoušet, dokonale natrénovat a pravidelně procvičovat za účelem obnovy ztracených návyků.

 

5. ORIENTAČNÍ SCHOPNOSTI

Naučte se rozpoznat a zapamatovat si významné orientační body ve městě - mosty, věže, kostely, vysoké stavby, okolní kopce, stále reklamní poutače, veliké světelné reklamy a pokud je to možné i v každé jeho čtvrti nejen přes den, ale i za zhoršené viditelnosti nebo i v noci.

Vyhýbejte se nebezpečným městským čtvrtím a poznejte únikové cesty z nich.

Pokud se ztratíte a ocitnete se v nebezpečné čtvrti zachovejte v první řadě klid, nedávejte najevo okolí svou nejistotu a svým chováním nepřitahujte pozornost druhých. Neměňte náhle směr chůze, nevyptávejte se na cestu hned první osoby, kterou potkáte. Snažte se co nejdříve zorientovat podle známých městských orientačních bodů a pokračujte k nejbližší únikové cestě.

Někteří preppeři doporučuju dát do výbavy ve městě i mapu a kompas. Jiní preppeři to považují za zbytečnost. Vždyť máme přece chytré mobily. Já osobně se přikláním k první možnosti. Smartphony budou fungovat pouze pokud bude elektřina a internet. Ano jsou aplikace, které fungují i ​​offline, ale kolik dní po výpadku elektrické energie budete schopni mobil ještě nabíjet?

Pokud se bavíme na téma survivalu ve městě a uvažujeme, že nás postihne různý scénář např. silné zemětřesení, kde se dá předpokládat že většina budov zůstane v ruinach, zvířený prach rapidně sníží viditelnost tak, že orientace je za takové situace hodne ztížena a při absenci služeb mobilního operátora nám zůstane jako je jediná možnost mapa a kompas. I kdyby nějakým zázrakem zůstala fungovat mobilní síť můžete si být jistý, že bude tak přetížena, že máte minimální šanci ji použít.

 

6. OBRANA DOMU

Přežití SHTF ve městě je pro individuála i když ozbrojeného prakticky nemožné. Ale malá dobře organizovaná, vystrojená, vyzbrojená a vyškolená skupina / rodina má mnohem větší šanci než jednotlivec. Podobně je to i s domy ve městě a v příměstských čtvrtích. Jeden dům se neubrání rabujícím hordám. Majitelé se musí spojit do obranné koalice a bránit svou ulici, blok společně. Jinak nepřežijí a postupně je jako jednotlivců rabující hordy přemohou. Viz reálné zkušeností z konfliktu v Bosně 1991-1995.

Každý dům se zahradou by měl mít vybudovanou nějakou ochranu před nepřítelem z venku. Ta ochrana by měla sestávat z několika sektorů, vrstev, okruhů, zón. To je úplně jedno jak si to nazveme. Princip je ale stejný. Rovněž nelze opomenout evakuační plán v případě požáru. Je nutné, aby všichni obyvatelé domu znali nouzově východy.

Jinak budeme chránit dům před nechtěným návštěvníkům v době míru a jinak když dojde ke zhoršení bezpečnosti situaci, nebo až k anarchii, či totálnímu kolapsu.

V době míru lze používat pouze prostředky, které jsou v souladu s platnými zákony. V okolí domu můžete mít nainstalované pohybové senzory napojené na světla nebo kamery. Venku může pobíhat hlídací pes a v domě může být nainstalován alarm s kamerovým systémem. Můžete mít bezpečnostní dveře, nebo bezpečnostní zámky či mříže na oknech, nebo alespoň bezpečnostní fólie.

Ale pokud nastane krizová situace a dojde k anarchii a bezvládí polovička vašich bezpečnostních opatření přestane fungovat, protože dodávka elektrické energie bude přerušena a nebude fungovat ani mobilní síť a internet. Můžete si sice vypomoci náhradními bateriemi nebo generátorem, ale toto řešení je pouze dočasné a závisí i na situaci s palivem do generátoru.

Navíc hluk generátoru a světlo v noci vzbudí nežádoucí pozornost okolí. Podle zkušeností z vojnového konfliktu v Jugoslávii 1991-1995 první domy, které napadaly vyhladovělé tlupy obyvatel byly právě ty domy, které měly alarmy a generátory. Proto použití generátoru musí být pečlivě zváženo a jeho využití pouze tehdy, aby nedošlo k jeho prozrazení. To jest zatemněné okna a účinná zvuková případně pachová izolace generátoru.

Na obranu domu můžete využít dva rozdílné způsoby. Vše záleží na konkrétní situaci. Buď přiznáte, že dům je obýván a je aktivně chráněn, nebo druhý způsob je, že uděláme vše proto, aby o dům neměl nikdo zájem. Uděláme ho neatraktivním.

 

Koncept obývaného domu

Aktivní obrana.

Opatření kolem domu by měly být provedeny tak, aby sloužily jako systém včasné výstrahy. Pevný vysoký plot s ostnatým drátem by měl být první překážkou pro vetřelce. Hned za plotem by bylo ideální mít dobře vycvičeného hlídacího psa. Pokud nemáme psa, musíme si prostředky  včasné výstrahy vyrobit samy. K tomu účelu nám poslouží různé mechanické a zvukové pasti, wire trips, střepiny skla, plechovky na šňůrách, podložky s hřebíky atd. Kromě toho okolí domu nebo chráněného území musí být za každých okolností monitorovány 24/7 lidským okem. Navíc při tomto způsobu obrany je nezbytné, aby byl obránce domu vyzbrojen nejen chladnými (nůž, mačeta, meč, oštěp, sekera, tomahawk, obušek, basebalová pálka), ale i střelnými zbraněmi.

Samotný dům by měl být vybaven přídavnými bezpečnostními prvky jako jsou pancéřové dveře, protipožární dveře, bezpečnostní zámky, mříže na oknech, pytle s pískem, vybavení protipožární ochrany, únikové cesty zabezpečené kouřovými clonami a připravit si zásoby molotov koktejlů.

Je vhodné mít skryté únikové východy z domu. Také je dobré včas vybudovat skrytá místa pro potraviny, vodu, drahé kovy, peníze a jiné cennosti, ale i úkryt pro osoby. Nikdy neskrývejte všechny věci pouze do jedné velké skrýše, když bude objevena přijdete o všechno.

Držet v domě pouze malé množství potravin a vody. Větší část zásob je třeba skrýt v několika tajných skrýších v domě nebo na pozemku u domu zakopat pod zem do plastových vodotěsných obalů.

 

Koncept neobydleného domu

Účelem je vyvolat zdání, že dům je neobydlený, opuštěný, nic v něm není, je již vykraden, aby nebyl zájem o takový dům.

Za tímto účelem je dobré rozházet odpadky a rozbitý nábytek kolem domu. Na přístupové chodníky rozmístit zdechliny malých zvířat a výkaly. Smradem chceme odradit nechtěné návštěvníky.

Oficiální vchod třeba zabarikádovat zvenku odpadem, sutinamy, kusy velkého poškozeného nábytku tak, aby se nedalo do domu vejít přes hlavní dveře. Je třeba ale vytvořit nový skrytý vchod a další skryté nouzové východy buď podzemní nebo nadzemní s maskovanými žebříky.

Nepoužívat světlo v noci v takovém domě. V maximální možné míře minimalizovat pohyb a hluk v domě. Podle konkrétní situace v domě netopit, nevařit, používat pouze na spaní a odpočinek.

Využít koncept neobydleného domu třeba uvážit. Ne vždy se dá použít. Pokud budou všechny domy ve vašem okolí nedotčené, jako nové, tak váš dům bude v tomto případě působit jako pěst na oko.

 

7. NEPOZOROVANÉ PŘESUNY

Vaše schopnosti přežití ve městě by měly zahrnovat i to, jak se pohybovat ve městě nepozorovaně.

Jednoduše nechcete, aby vás někdo viděl, když musíte jít z bodu A do bodu B. Zde je několik rad, jak to udělat:

• Pořiďte si mapu města a studujte ji dříve, než budete někdy muset přežít těžké časy v městském prostředí. Cestu plánujte vždy tak, abyste měli i náhradní varianty. Nejkratší cesta nemusí být i bezpečná. Plánujte proto tak, aby byla bezpečnost prvořadá.

• Pokud je to možné, procvičte si nenápadný pohyb. Natrénujte si plazení na různých površích. Naučte se šplhat po laně a tyči. Natrénujte si rovnováhu a chůzi na úzkých břemenech ve velké výšce. Nacvičte si bezpečné skoky z velké výšky na různé dopadové plochy. Natrénujte si plazení na různých površích. V době míru behávajte Spartan Race, tam se naučíte všechno z toho.

• Jděte zásadně pěšky - dokonce i jízdní kola jsou příliš hlučné. Uvědomte si, že stezky a cesty nebudou čisté, ale budou na nich různé překážky, odpad, případně suti z okolních zřícených nebo shořených domů. Vyhýbat se překážkám na kole může být komplikované a hlučné.

• Nikdy nechoďte sami, ale pozor velká skupina se dá snadno prozradit. Ideální je skupina minimálně dvou maximalne 4. Ale to samozřejmě záleží i na účelu cesty.

• Upravte si výstroj před cestou tak, aby nevydávala při chůzi, běhu a plazení žádné zvuky. Nešlapějte na střepy skla, plechy, nezakopávejte o odpadky. Velmi opatrně se pohybujte přes stavební sutě. Jednak se můžete vážně zranit protože nemusí být stabilní a za druhé můžete jejím sesuvem způsobit velky hluk. Vyhýbejte se loužem. Jejich brodění způsobuje hluk a stopy.

• Cestu si rozdělte na více krátkých úseků. Před tím než vstoupíte do vybraného úseku vždy z krytu chvíli pozorujte okolí a pozorně naslouchejte. Selektujte podezřelé zvuky, zvuky zvířat, hudba, křik, rozhovor atd.

• Držte se zásadně na straně kde jsou stíny. Můžete  využívat uličky, chodníky, střechy a dokonce dělat zkratky přes malé budovy. Můžete také použít kanalizační systém. Jen se ujistěte, že víte, že tyto chodby jsou bezpečné a neobsazené, jinak byste mohli narazit na problémy.

• Snažte se pohybovat za soumraku a svítání - nebo pokud vám to vyhovuje, v noci - minimalizujete tim pravděpodobnost, že vás někdo uvidí, nebo narazíte na jiných.

• Pamatujte - pokud musíte v noci používat světlo, vždy používejte červené světlo. Standardní bílé světlo je až příliš viditelné a přitahuje pozornost ostatních.

• Mimořádně vhodným vybavením pro takovou činnost bude použití přístrojů pro noční vidění.

 

8. ZDOKONALENÉ ŘIDIČSKÉ SCHOPNOSTI

Jak používat auto.

a) V mírových dobách

Jakékoliv auto používáte, nikdy nedávejte žádné růžové, fialové, třpytivé nebo jinak "dívčí" nebo "dětské" nálepky. Takové nalepky vás označují jako lehčí cíl, pravděpodobně ženský cíl pro predátory čekajících někde ze zálohy, kteří si mohou podle auta vybírat oběť někde v podzemních garážích nebo na parkovišti v okolí nočních klubů.

Palivovou nádrž mějte vždy dostatečně plnou.

Nevystavujte drahé věci na sedadlech nebo za zadním oknem.

Vždy před nastoupením do auta zkontrolujte prostor zadních sedadel.

Po nastoupení do auta co nejdříve nastartujte a uzamkněte všechny dveře.

Při jízdě v noci přes nebezpečnou čtvrt nezastavujte na červenou, ale raději jen zpomalte a s opatrností opusťte co nejdříve křižovatku.

 

b) Omezení pohybu obyvatelstva - občanské nepokoje a zhoršená bezpečnostní situace.

 

Pokud ještě funguje mobilní síť prověřte sjízdnost silnic s ohledem na zácpy, uzávěry v důsledku demonstraci a podobně.

 

Naplánujte si více variant cest k vašemu cíli a ověřte přes mobilní aplikace jejich průchodnost. Snažte se ještě před cestou dopředu zjistit, zda nejsou na některých úsecích silnice postavené silniční kontroly, zátarasy, uzávěrky apod. Samotná komunita se může aktivně bránit před příchodem cizinců postavením checkpoitů, aby tak zabránila nájezdům a vykrádání obchodů tzv. přespolních. spoluobčanů z jiných míst nebo čtvrtí.

 

c) Když nastane SHTF

Pravděpodobně všechny výpadovky z města budou buď přeplněné s minimálním pohybem, což je ještě docela dobré, nebo nastane horší situace pokud budou výpadovky zcela uzavřené buď z důvodu nějaké přírodní překážky na cestě (např. polámané stromy na silnici, zhroucený dům, voda zaplavila úsek cesty , který je neprůjezdný, propadlá vozovka, poškození cesty) nebo umělé překažky na silnici jako např. těžké betonové zátarasy, odstavené, porouchané vozidla, nebo opuštěné vozidla bez paliva. Události z Katriny 2005 tento scénář do písmene naplnili.

 

V takovém případě musíte mít plán B, C, D .....

Pokud se stále dá jezdit autem, tak nejezděte nikdy sám, ale ani ne ve velkých skupinách. Ideálně 2 až 3 vozidla spolu. Více vozidel už může být na obtíž tím, že se vytvoří delší kolona.

 

Na takovou cestu už je nezbytné, aby byla skupina dobře vyzbrojená. Může se však stát, obzvlášť ještě na začátku SHTF, že narazíte na check point, který je pod kontrolou vládních silových složek - armáda, policie, domobrana a tyto složky vám mohou vaše zbraně zabavit.

 

Pokud se přesouváte autem během SHTf a narazíte na check point, který je pod kontrolou samozvaných skupin nebo rabujících band, tak se takovým místům snažte včas vyhnout. Nesmíte dopustit, abyste přišli o své zbraně. Nedejte si je za žádných okolností vzít.

 

 

9. KOMUNIKACE A SCHOPNOST VYJEDNÁVAT

Pokud se dostanete do konfliktu, nebo vyhrocené situace z níž není úniku, tak vždy komunikujte s cizími lidmi klidně, nezvyšujte hlas a nekřičte. Zbytečně negestikulujte, snažte se po celou dobu vystupovat rozhodne, rázně a suverénně. Vaše sebejistota a rozhodné vystupování může odradit druhou stranu od dalších nepředvídaných akcí. Jakoukoliv konfliktní situaci se snažte vyřešit klidným hlasem, dohodou, příslibem, neeskalujte zbytečně napětí. Snažte se konflikt slovně ukončit co nejdříve, ale pozor neustupujte předčasně, to by si mohla druhá strana vysvětlit jako bojácnost a zbabělost, co by ji mohlo podnítit k dalšímu útoku.

V závislosti na situaci někdy není čas na vysvětlování, nebo  vyjednávání a je třeba se konfliktu vyhnout rychlým útěkem.

Komunikace s rodinnými příslušníky nebo v rámci uzavřené skupiny.

V případě jakéhokoliv SHTF scénáře může dojít k situaci, že komunikace přes mobilní sítě bude omezena, přetížena, nebo nemožná. Mějte vždy u sebe seznam telefonních čísel pevné sítě vaší skupiny. Vytvořte si komunikační strom - schéma, podle které budete volat ostatní členy rodiny, skupiny. . atd.

Účelem takového režimu je minimalizovat počet telefonátů při přetížení komunikační sítě. Každý v rodině / skupině bude mít určeno kdo komu zavolá, jako na stromě z hora dolů. Pak poslední ze skupiny zavolají zpět tím na vrcholu stromu.

 

10. SBĚR VODY

Sběr vody (dešťové, z jezera, potoka, řek, kanálu atd.), Různé metody úpravy nasbírané vody na další používání a její skladování. Komu jsou jasně postupy kolem vody zmíněné výše, tak má z poloviny vyhráno.

 

11. MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ

Je jasné, že zde se nemluví o okrasné zahrádce před domem, ale o vysoce efektivní pěstování zeleniny a ovoce na malém pozemku, nebo terase, balkoně, které by mělo alespoň na určitou dobu zajistit přísun čerstvé zeleniny a vitamínů.

 

12. VYHLEDÁVÁNÍ  V ODPADCÍCH

Probírání  se v odpadcích a sbírání vyhozených věcí, které mohou být užitečné pro jinou osobu. Zde ani tak nejde o zkušenosti jako spíše o štěstí, kdo kdy kde a na co narazí při hledání. Velkou roli zde hraje i načasování. Více potřebného najdete, když začnete hledat mezi prvními. Pokud budete v jakémkoliv velkém městě tak si třeba uvědomit, že i to největší město má své limity, protože hledat nebudete sám, ale prakticky celé město s vámi.

 

13. PSYCHICKÁ  PŘÍPRAVA A PLÁNOVÁNÍ

Udělejte si plán přípravy A, B, C ... na různé katastrofické scénáře, které by mohly vaše město postihnout. Více o možných scénářích SHTF v tomto článku.

Naplánujte si cíle přípravy. Plánovat vše na poslední chvíli je záruka neúspěchu. Proto váš plán přípravy by měl mít stanoven nějaký časový harmonogram. Délka časové osy vašeho plánu přípravy záleží od vašich finančních možností, vašich osobních schopností a od času kolik se tomu budete věnovat.

Naplánujte několik únikových cest.

Otestujte si vaše naplánované únikové cesty v praxi, za různého ročního období, počasí a také v noci, abyste všechny cesty poznali a ověřili si zda jsou reálně použitelné, abyste věděli jak dlouhou dobu zaberou za běžných podmínek.

Začněte si připravovat zásoby dlouhodobě skladovatelných potravin, pitné vody hygienických potřeb a léků, paliva a munice.

Pořiďte si potřebnou výstroj a nářadí. Opevnit svůj dům. Mějte v pohotovosti dostatek paliva a jinych provozních kapalin pro své vozidlo.

Splnění všech cílů vašeho plánu přípravy vám dá jistotu a duševní klid.

 

14. OBCHODOVÁNÍ, BARTER

Nikdy nedělejte obchodní transakce, výměnný obchod přímo ve svém domě nebo před svým domem, ale ani v jeho blízkem okolí.

Nikdy nedělejte obchodní transakce v cizích nebo neznámých domech.

Vždy se snažte obchodovat na neutrálním území, nebo na veřejných trzích.

Nikdy nedělejte výměnný obchod ve velkých množstvích obzvláště s neznámými osobami.

Na obchodování nechoďte nikdy sám. Mějte vždy s sebou minimálně jednu osobu a další mějte ve skryté záloze.

Při výměnném obchodě nikdy neříkejte kolik máte čeho na výměnu. Nedoporučuje se měnit zbraně a munici, aby se později neobrátili proti vám, ale někdy si to situace bude vyžadovat např. při nedostatku život zachraňujících léků apod.

Je dobré mít v zásobě dostatek různých komodit na výměnu. Seznam takových nejžádanějších komodit nájdtete v článku o komoditách vhodných na barter.

 

 

15. PRVNÍ POMOC

Základní znalost každého survivalistu a preppera. Zde není o čem diskutovat. Jedině vzpomenu, že je dobré si připravit předem dostatečně velké zásoby zdravotnického materiálu a léků.

 

ZÁVĚR

Samozřejmě jsou i další znalosti mimořádně vhodné na přežití ve městě, ale nepokládám je za klíčové pro přežití, ale mohou pomoci a usnadnit přežití ve ztížených podmínkách ve městě.

Zmíním zde alespoň dovednosti domácího kutila. Také zručný řemeslník může nabídnout své služby za potraviny, vodu, léky, oblečení, palivo atd. Truhlář, tesař, elektrikář, instalatér, klempíř se určitě neztratí a budou potřební. Z dalších dovedností, které každý sice neovládá, ale mohou se občas hodit jsou: otevírání zámků, startování auta přes dráty bez klíčů, přebíjení - výroba nábojů, výroba alkoholu, bojové signály rukou, morseovka. Určitě jsem nezmínil všechny. Máte i vy svůj vlastní žebříček užitečných schopností potřebných k přežití v městě když nastane SHTF?

Blog

Post comments