Ktorá skupina prežije SHTF?

Ktorá skupina prežije SHTF?

Jednoduchá odpoveď je, že SHTF prežije len pripravená skupina. Ale toto je zložitejšia otázka a odpoveď nie je taká jednoduchá, ako sa zdá.

Najprv musíme mať na pamäti, ktorá skupina je najlepšia pre takú katastrofu ako SHTF.

Základné vlastnosti, ktoré určujú dobre pripravenú skupinu na SHTF sú:

1. Veľkosť skupiny

2. Povolania skupiny

3. Vedúci skupiny

4. Umiestnenie skupiny

5. Úroveň pripravenosti skupiny

Poďme sa teraz porozprávať o každej téme podrobnejšie.

 

1. Veľkosť skupiny.

Je väčší lepší? Nepýtajte sa svojej manželky alebo priateľky. Len sa zamyslite. Príliš malá skupina nebude schopná pokryť všetky požadované povinnosti na zabezpečenie bezpečnosti, na prípravu  akéhokoľvek jedla alebo hľadanie jedla, zber vody pre celú skupinu. Príliš veľká skupina sa oveľa ťažšie ovláda a kontroluje a oveľa ťažšie sa zásobuje jedlom a vodou.

Skúsenosti z balkánskej vojny v roku 1994 ukazujú, že jednotlivci v meste sotva prežili. Najmenšou skupinou pre úspešné prežitie v meste bola veľká viacgeneračná rodina (10-15 ľudí) s priateľskými domami naokolo. Jednotlivé domy s klasickou rodinou  otec/matka/1-2 deti, ktoré nepoužívajú ochranu priateľských domov okolo seba, boli často a pravidelne vykrádané lúpežnými hordami, kým svoj dom neopustili.

Na druhej strane uličné bloky (minimálne 5-10 domov a viac) s dobrou organizovanou ochranou majú lepšiu mieru prežitia.

Pravidlo prežitia je jednoduché - Nehrajte sa na Ramba, vytvorte rovnako zmýšľajúcu skupinu.

 

2. Zloženie skupiny podľa profesie každého člena

Ktoré povolania sú pre situáciu SHTF najlepšie? Niektoré sú lepšie, iné nie, ale všetko závisí od osobných vlastností a postoja každého človeka. Niektoré pozitívne motivované ženy v domácnosti so silnou mentálnou stránkou, aj keď nedostatkom skúsenosti, sa dokážu vysporiadať s SHTF lepšie ako trénovaný vojak s PTSD.

Tu je zoznam (nekompletný ) odporúčaných povolaní, ktoré budú podľa mňa najvhodnejšie pre SHTF:

1.     MANAŽMENT

·       Rodený vodcovský typ

·       Charizmatická osobnosť

·       Motivačný rečník

·       Skúsený tréner

·       Vojenský veliteľ s bojovými skúsenosťami

·       Skúsený krízový manažér

·       Profesionálny vyjednávač

·       Podnikateľ

 

2.     BEZPEČNOSŤ

·       Policajt

·       Vojak

·       Vojenský dôstojník

·       Profesionálny lovec

·       Športové strelec

·       Športovec bojových umení

·       Profesionálny hasič

 

3.     ZDRAVOTNÍCTVO

·       Všeobecný doktor

·       Lekár pohotovostnej služby

·       Chirurg

·       Lekárnik

·       Zubár

·       Veterinárny lekár

·       Zdravotná sestra

·       Bylinkár

·       Terapeut

·       Masér

 

4.     POTRAVA

·       Poľnohospodár, chovateľ, farmár, pestovateľ, včelár

·       Kuchár           

·       Poľovník, lovec kožušinových zvierat, rybár

·       Mäsiar – spracovateľ mäsa

·       Výrobca destilátov

 

5.     ÚDRŽBA

·       Stolár

·       Inštalatér

·       Elektrikár

·       Kúrenár

·       Kováč

·       Murár

·       Zvárač

·       Dodávateľ staviteľ

·       Strojný inžinier

·       Zručný domáci kutil

 

6.     ŠPECIALISTA

·       Puškár, prebíjanie streliva

·       Rádio amatér

·       Príslušník špeciálnych jednotiek

·       Krajčírka    

·       Košíkar

·       Hrnčiar

·       Výrobca koží

·       Prekladateľ

Je najlepším povolaním pre SHTF prepper?

 

3. Vedúci skupiny

Vedúci by mal byť najskúsenejší človek v skupine. Ak je jeho koníčkom Prepperstvo, bude to cenný prínos. Mal by vedieť veci prakticky nielen teoreticky. Mal by byť príkladom pre ostatných, priateľský ku všetkým, dobrý manažér, veliteľ, organizátor, plánovač, komunikátor, poslucháč, situačný analytik, prognostik, psychológ, motivačný rečník, vyjednávač atď.

Dobrým vodcom môže byť muž alebo žena, starší alebo stredného veku, veriaci alebo ateista. Zabudnite na iné sociálne skupiny spoločnosti. Skutočné SHTF nie je také, aké prezentuje Hollywood. Osobne neverím, že môže byť úspešným vodcom mladý človek alebo teenager kvôli nedostatku životných skúseností.

 

4. Umiestnenie skupiny

Mestská vs vidiecka oblasť

Skupina v meste bude mať iné úlohy ako skupina na vidieku. Z tohto dôvodu môže mať takáto skupina rôzne zloženie a veľkosť. Bude naozaj veľmi ťažké zháňať jedlo a vodu v akejkoľvek mestskej oblasti. Aj takáto skupina bude častejšie napadnutá zúfalými jednotlivcami alebo hordami. Na druhej strane takáto skupina bude mať malé možnosti vyrábať nejaké potraviny alebo ak vôbec nejaké, tak vo veľmi obmedzenom rozsahu. Mestská skupina bude organizovaná podľa skupiny domov, uličných blokov alebo väčšíchmestských častí alebo dokonca celej štvrte. Ak má geografické výhody. Kopec v meste s minimálnymi prístupovými cestami, ostrovček s jedným alebo dvoma mostami atď.

Na udržanie situácie pod kontrolou budú potrebné neustále pouličné pešie hliadky. Pohyb mestom môže byť komplikovaný kvôli prírodným alebo zámerne vytvoreným barikádam na uliciach. Celá štvrť môže byť chránená na jej okrajoch barikádami.

Aj takáto mestská skupina musí vytvoriť ďalšie tímy, ktoré sa budú zúčastňovať pravidelných prieskumov a prehľadávania blízkych  oblastí v okolí mesta. Mestské poľnohospodárstvo bude drasticky obmedzené a dostupné iba v dobre chránených komunitných záhradách alebo strešných záhradách.

Vodné zdroje pitnej vody budú veľmi obmedzené alebo nedostupné. Zber dažďovej vody zo strechy bude pravdepodobne jediným zdrojom pre ľudí v mestských oblastiach.

Na druhej strane skupina na vidieku bude mať lepšiu východiskovú pozíciu. Zdroj vody (prírodné pramene a studničky, kopané studne, jazerá, rieky, potoky) a potravy (záhrady, hospodárske zvieratá a divá zver) budú pre nich dostupnejšie.

Skupina na vidieku bude musieť vytvoriť tímy farmárov a tím ochrannej služby. Vidiecke tímy vo vidieckych oblastiach alebo horách budú menej napadnuté hordami ako vidiecke tímy v blízkosti mesta.

Malé až stredne veľké izolované obce s vlastnými zdrojmi vody a potravín a dobre organizovanou ochranou budú mať najvyšší potenciál prežitia s minimálnymi stratami.

 

5. Úroveň pripravenosti skupiny

Úroveň pripravenosti celej skupiny môže byť špecifikovaná úrovňou:

A)     kvalita riadenia a organizácie

B)     praktické vedomosti, skúsenosti a zručnosti

C)     bojová príprava

D)     pravidelné školenia na udržanie zručností

E)      rozmanitosť, množstvo a úroveň materiálno-technického vybavenia

 

A) KVALITA RIADENIA A ORGANIZÁCIA

Dobre organizovaná skupina by mala mať vlastnú organizačnú štruktúru a systém velenia. Skupina by mala mať vlastného vedúceho, jeho zástupcu a ďalších vedúcich oddielov alebo tímových vedúcich závisí od veľkosti skupiny.

Každodenný život skupiny by mal byť organizovaný na smeny. Napríklad povinnosti v kuchyni, strážna služba, upratovanie, údržbárske práce, práce na novom projekte, práca farmára, škôlka atď. Každý člen by sa mal podieľať na práci rovnakým dielom. Zmeny by sa mali čo najviac striedať, aby sa predišlo konfliktom medzi členmi skupiny.

Disciplína by mala byť prioritou pre všetkých členov. Akékoľvek porušenie pravidiel skupiny by malo byť potrestané. To je dôležité pre veľmi veľké skupiny. Zavedenie príliš prísnych pravidiel a benevolentnosť ich dodržiavania môže v rámci takejto skupiny viesť k protestom, odporu až rebélii. Zlatá stredna cesta je nastaviť jednoduchšie pravidlá a dodržiavať ich všetkými bez akýchkoľvek výnimiek.

Manažment by mal mať úzky kontakt so všetkými členmi skupiny, aby si vypočul každého, aby podporil ich názory a nápady. Komunikácia je kľúčom k úspešnej skupine.

Manažment by mal vopred a včas plánovať dosiahnuteľné ciele.

Vždy udržujte pozitívny prístup medzi všetkými členmi skupiny.

 

B) PRAKTICKÉ VEDOMOSTI A SKÚSENOSTI

Žiadny múdry človek nespadol z neba.

V každej skupine bude situácia rovnaká. Niekto bude odborníkom v nejakej oblasti a iní budú robiť prácu so sotva priemernými schopnosťami. Nepotrebujete raketového vedca alebo niektorých umelcov, ktorí majú obe ruky ľavé v úspešnej skupine. Naopak, staré remeslá budú prínosnejšie. Ale ak máte majstra, bude to výhodou pre celú skupinu. Pozrite si prosím tento zoznam najužitočnejších zručností a remesiel pre SHTF v našom staršom príspevku.

Najskúsenejší člen v odbore by mal učiť ostatných členov skupiny a tým vytvárať na každej pozícii zastupiteľnosť funkcie. Najlepší strelec napríklad naučí ostatných strieľať. Najlepší kuchár naučí variť ostatných. Najlepší farmár naučí ostatných, ako dojiť kravu atď. Najlepšie znalosti by sa mali odovzdať čo najväčšiemu počtu členov skupiny. V prípade, že je niekto chorý alebo zranený a nemôže vykonávať  prácu, môže ho bez meškania zastúpiť iný člen skupiny. Odovzdávanie zručností ďalším členom priamo od majstra je najlepší a najrýchlejší vzdelávací proces pri SHTF. Skupine to ušetrí čas a bude stabilnejšia, nezávislejšia a výrazne zvýši možnosti jej prežitia.

 

C) BOJOVÁ PRÍPRAVA SKUPINY

Ide o široké spektrum prevažne vojenských zručností na dosiahnutie bojovej pripravenosti skupiny. Tieto zručnosti zahŕňajú:

1. Taktická príprava

2. Strelecký tréning

3. Zdravotná príprava

4. Komunikácia

5. Topografická príprava a navigácia

6. Radiačná, chemická a biologická ochrana

7. Fyzická a psychická príprava

8. Sebaobrana

9. Inžiniersky výcvik

10. Logistická príprava

Viac podrobností o jednotlivých zručnostiach bude zverejnených v samostatnom príspevku.

 

D) PRAVIDELNÝ TRÉNING

Všetci členovia skupiny by si mali udržiavať svoje zručnosti na požadovanej efektívnej úrovni. Frekvencia tréningu závisí od každého človeka. Niekto potrebuje trénovať denne niekto týždenne. Vedenie skupiny by sa malo rozhodnúť podľa dosiahnutých výsledkov každého jednotlivca, ako často by mal trénovať, aby si udržal úroveň spokojnosti.

Aj keď všetci členovia dosiahnu najvyššiu úroveň schopností, mali by byť pravidelne kontrolovaní, či si ich schopnosti zachovávajú rovnakú úroveň.

Skupinové cvičenia môžu pomôcť skupine udržať celú skupinu v pohotovosti a udržať všetkých, aby boli majstrami vo svojom odbore.

Je dobré organizovať Požiarne poplachy - naučiť každého, čo robiť pri požiari v dome alebo tábore/základni.

Nevyhnutné je trénovať Cvičné bojové poplachy - vytvárať návyky pre všetkých členov, čo majú robiť pri kruhovej obrane a čo je ich úlohou pri náhlom útoku na tábor/základňu zvonku.

Skupinové cvičné poplachy  by sa mali vykonávať v rôznych denných alebo nočných hodinách. To prinúti každého člena byť stále v strehu.

Všetci členovia by mali vykonávať každodenný fyzický tréning  - udržiavať fyzickú kondíciu  každého člena na najvyššej možnej úrovni.

Strelecké nácviky - suché nácviky pre zvýšenie presnosti, pre zvýšenie rýchlosti streľby a prebíjania, zachovanie svalovej pamäte a dodržiavanie bezpečnostných pokynov pri streľbe.

Cvičenie bojových umení

Ďalšie technické cvičenia

 

E) ROZMANITOSŤ, MNOŽSTVO A ÚROVEŇ MATERIÁLU A TECHNICKÉHO VYBAVENIA

Množstvo materiálu a technického vybavenia bude mať významný vplyv na úspešnosť prežitia skupiny. Toto je 10 základných skupín materiálu potrebného na prežitie nielen skupín, ale aj jednotlivcov:

1. Voda

2. Jedlo a riad

3. Oheň, Svetlo, Energia

4. Prístrešok

5. Zbrane a strelivo

6. Lekárska - Prvá pomoc

7. Náradie, vonkajšie vybavenie

8. Hygiena

9. Doprava, navigácia a komunikácia

10. Odevy a obuv

 

Podrobnosti nájdete tu:

1. Voda

Vodné zdroje – prírodná studnička, kopaná studňa, jazero, rieka, potok.

Nádrže na vodu, sudy, kanistre, čistiace tablety, vodné filtre, núdzové domáce vodné filtre, zberný systém dažďovej vody,

Prečítajte si náš starší príspevok ako skladovať pitnú vodu.

 

2. Jedlo a riad

Konzervy - mäso, ovocie a zelenina, mrazom sušené potraviny, MRE,

Trvanlivé potraviny  – cukor, soľ, ryža, cestoviny, med, javorový sirup, instantná káva, čaj, sušené mlieko, sušené mäso, ocot, sušené ovocie, alkohol, vínoa, kyslá kapusta atď.

Ostatné potraviny – múka, fazuľa, šošovica, hrášok, čokoláda, kakao, arašidové maslo, maslo ghi, orechy atď.

Liatinový riad vhodný na varenie na priamom ohni, titánový riad - užitočný pri cestovaní.

Ručné náradie na spracovanie akýchkoľvek potravín, ručné otvárače na konzervy, ručné mlynčeky na mäso, zeleninu, ovocie, kávu, mak, ručné mlynčeky na múku, ručný lis na olej atď.

 

3. Oheň, Svetlo, Energia

Zápalky, kresadlo, plynový a benzínový zapaľovač, sviečky, olejové a petrolejové lampy, petrolej, plynová kartuš, plynová bomba,  plynový varič, viacpalivový varič, kachle na drevo, palivové drevo, brikety, rošt na oheň, lávový kameň, železná trojnožka, atď.

Ručná baterka, čelovka, lítiové batérie, dobíjacie batérie, lampa na kľuku, rýchlonabíjačka, power banka, káblové adaptéry, atď.

Elektrické predlžovacie káble, generátory (plus náhradné sviečky, filter, olej a štartér), solárne panely, atď.

Kovové a plastové kanistre na rôzne druhy paliva.

farby kanystrov 

4. Dom alebo – úkryt

Viacvrstvová ochrana domu, EMP štít, vnútorná a vonkajšia tajná skrýša, okenné mreže, bezpečnostná fólia na okná, vycvičený strážny pes, trezor, trezor na zbrane, vrecia s pieskom, predrezané preglejkové dosky vo veľkosti okien a dverí, plastové rolky a plastové pásky na utesnenie okien a dverí, stavbárska montážna pena v spray na dodatočné tesnenie, atď.

 

5. Zbrane a strelivo

Pištole, brokovnice, guľovnice.

zásobníky, strelivo, muničné bedne,  puzdrá na zbrane, nosiče plátov, nepriestrelné vesty, mieridlá, optika, puškohľady, nástroje alebo súpravy na čistenie zbraní, atď.

Chladné zbrane – nôž, mačeta, sekera, tomahavk, oštep, luk, kuša, bejzbalová pálka, teleskopický obušok, brúska na nože a sekery, atď.

Peprový sprej, paralyzér, boxer.

Dúfam, že vám nemusím pripomínať, že akákoľvek zbraň vám bude zbytočná, ak ju nebudete vedieť používať.

zasoby preppera

 

6. Lekárska - Prvá pomoc

 

Základné lekárske vybavenie, nástroje a nástroje.

 

A) Základné diagnostické vybavenie:

• Monitor krvného tlaku - tlakomer

• Teplomery

• Súpravy na krvné testy

• Pulzný oxymeter

• Stetoskop

• Oftalmoskopy

• Otoskopy

• Kolposkopy

• Tabuľka očí

• Reflexné kladivo

 

B) Vybavenie postupu

• Obväzy a sťahovacie obväzy

• Antiseptické obrúsky

• Vatové tampóny a tampóny

• Gáza a gázové tampóny

• Hypodermické ihly

• Papierové uteráky

• Obrúsky

• Pinzeta

 

C) Núdzové vybavenie

• Aspirátory

• Nádoby s kyslíkom

• Kyslíkové masky

• Resuscitačný vak alebo maska

• Automatizovaný externý defibrilátor

• Odsávanie dýchacích ciest

• Striekačka, ihly

• Chirurgické nástroje

• Fóliové prikrývky

• Traumatologická tabuľa

• Ventilátory

 

D) Ochranné vybavenie:

• rukavice

• tvárové masky

• respirátory

• zástery

• okuliare

• kombinézy s biologickým nebezpečenstvom

• prípravok na dezinfekciu rúk

Súpravy prvej pomoci, Dezinfekcia, Antiseptikum, Lieky. Ak je to možné, vyhnite sa digitálnym teplomerom alebo digitálnym tlakomerom. Namiesto tejto zásoby s tekutými základnými zariadeniami.

zdravotnicke pomocky

 

7. Náradie, vonkajšie vybavenie

 

Náradie do auta

pozri kapitolu 9. nižšie

 

Stavebné náradie

lopata, krompáč, píla, kladivo, sekera, vŕtačka, kliešte, klince, skrutky, skrutkovače, páčidlo atď

 

Farmárske záhradnícke náradie

rýľ, motyka, hrable, vidly, fúrik, kosa, plot, ostnatý drôt, sekera, vedrá atď.

 

Rybárske náradie

Štandardné rybárske vybavenie: rybársky prút a navijak, vlasce, háčiky, závažia, plastové alebo korkové bobbery, živá návnada alebo rybárske návnady.

 

Outdoorové pomôcky

stan, spacie vaky, izolačné podložky, hamaka, moskytiéra, kompas, ďalekohľad, počítadlo kilometrov, signálna píšťalka, signalne zrkadlo, solárna sprcha, paracord, alu folia prikrývka, hydratačný vak.


Špeciálne nástroje

Zariadenie na nočné videnie, termo kamera, laserový diaľkomer, dron, dozimeter, dekontaminačná súprava, plynová maska, prebíjací lis a ďalšie prebíjacie komponenty, atď.

nocne videniepristroje na nocne videnie

 

8. Hygiena

Toaletný papier, dámske vložky a tampóny, pampersky, zubná pasta, mydlo, sprchový gél, prací prášok alebo kvapalina, prášok na nohy, čistiace prostriedky, plastové vrecká, chemické WC, bielidlá, Savo.

 

9. Doprava, navigácia a komunikácia

V závislosti od vašej geografickej polohy, poveternostných podmienok a ročného obdobia by ste mali mať aspoň jedno motorové vozidlo a jednu prepravu pomocou ľudskej sily zo zoznamu nižšie:

- vozidlo 4x4, minivan, karavan, RV – rekreačné vozidlo, štvorkolka, motorový čln, motorka, snežný skúter,

- dvojkolesový vozík, bicykel, skúter, kanoe, kajak, raftový čln, lyže, sánky, snežnice

 

Vaše vozidlo by malo mať:

EMP štít, snehové reťaze, navijak do auta, zdvihák, štartovacie káble, strešný nosič, strešný box, ťažné zariadenie alebo ťažný hák/guľa, ťažné lano, rezervné koleso, kľúč na kolesá, súprava na defekt, vzduchová pumpa, manometer, záložné palivo kanystr a iné motorové kvapaliny – brzdová kvapalina, nemrznúca kvapalina, kvapalina do chladiča, kvapalina do čelného skla, náhradné žiarovky, náhradné poistky, tlačený autoatlas, kompas, rádio HAM/PMR/CB, núdzové píšťalka, záchranné zrkadlo, signálna svetlice, rukavice a čelovka.

 

10. Odevy a obuv

Odporúčané oblečenie pre SHTF je odlišné pre ľudí žijúcich v meste a ľudí na vidieku na dedine. V závislosti od fázy SHTF by ste mali byť opatrní pri výbere oblečenia. Pred začiatkom SHTF by ste si mali obliecť neutrálne oblečenie, aby ste nepútali pozornosť ostatných. Nepoužívajte jasné farby ako červená, oranžová, žltá, biela alebo ich kombinácie. Mali by ste byť „šedým mužom“ najmä v meste. Na tento účel je najlepšie zvoliť praktický outfit od rôznych outdoorových  firiem všetko v neutrálnych farbách na každodenné nosenie do mesta. Môžete si kúpiť praktickú softshellovú bundu, mikinu,  kabát, svetre, funkčné tričká, pohodlnú obuv, turistický ruksak atď.

Na vidieku na dedine, kde môžeme očakávať, že každý pozná takmer každého, nehrá oblečenie takú dôležitú úlohu ako v meste.

Keď SHTF prepukne na plné obrátky a vláda s políciou a armádou je úplne mimo a všetko je len na vás, môžete nosiť prakticky to najlepšie vybavenie na ochranu svojho tela. Zvyčajne ide o taktickú výbavu a nemusí byť nutne v maskovanom prevedení, ale v jednoduchých sivých, čiernych, tmavomodrých alebo hnedých farbách. Môžete nosiť nepriestrelnú vestu alebo nosič plátov s otvoreným nosením zbraní. Samozrejme, musíte byť zálohovaní rovnako vybavenými členmi vašej skupiny.

Medzi preppermi sú veľmi obľúbené firmy so svojou taktickou výbavou: UF Pro, 5.11, Helikon-TEX, Mil-Tec, Tasmanian Tiger, Crye Precision, First Tactical, Magpul, Rothco Safariland, Tru-Spec, Condor, Oakley a Under Armour.

Ak chcete mať so svojimi topánkami alebo bojovou výbavou viac bojového štýlu, môžete si vybrať výstroj z armádnych obchodov. Osvedčená armádna výstroj pochádza zo Škandinávie, Sovietskej/Ruskej armády, Nemecka a Švajčiarska.

Nezabudnite pravidelne meniť sezónne oblečenie a výstroj v Bug Out Bag. Napr. v zime si dajte do BOB benzínový varič a v lete plynový varič.

Zimné oblečenie/letné oblečenie, zimná obuv/letná obuv, spodná bielizeň, rukavice, čiapka/čiapka, gumáky, prsačky, pláštenka, pončo, sieťka proti hmyzu na tvár,  atď.

 

A už celkom na záver, čo si myslíte vy o tom aká skupina bude ta najlepšia pre SHTF?

EuroPrepper

Blog

Post comments