Manažment dlhodobého skladovania pitnej vody.

Manažment dlhodobého skladovania pitnej vody.

Manažment dlhodobého skladovania pitnej vody.

Voda je nevyhnutná pre život, zdravie a ľudskú dôstojnosť. Ľudia dokážu prežiť bez vody približne 3 až 4 dni.

Voda, najmä pitná, je najdôležitejšou položkou pre prežitie. Každý prepper by mal začať spolu s jedlom, aby nazbieral primerané množstvo vody ako prioritu číslo jedna pre každú krízovú situáciu. V tomto článku budem hovoriť o skladovaní pitnej vody. Zber a čistenie pitnej vody bude predmetom ďalšieho článku. Tak poďme na to.

 

1. Kvalita – čistota

Podľa agentúry EEA je Cyprus v Stredozemnom mori na vrchole rebríčka najčistejších vôd v Európe.

Medzi ďalších najlepších uchádzačov, ktorí získali najvyššie skóre za vynikajúcu kvalitu vody, patria:

• Rakúsko: 97,7 %

• Grécko: 97,1%

• Malta: 96,6 %

• Chorvátsko: 95,1 %

 

Krajiny, ktoré získali najnižšie známky za vynikajúcu kvalitu vody, sú:

• Spojené kráľovstvo: 17,2 %

• Poľsko: 22,1 %

• Slovensko: 56,3 %

• Bulharsko: 60,4 %

• Estónsko: 62,5%

 

Kvalita vody v pobrežných oblastiach (slaná voda) je vo všeobecnosti lepšia ako kvalita vody vo vnútrozemí (sladká voda). V roku 2020 bolo 85,4 % pobrežných lokalít EÚ určených na kúpanie klasifikovaných ako lokality vynikajúcej kvality v porovnaní so 77,5 % vnútrozemských lokalít.

Kvalitu vody môžete zlepšiť pomocou vodných filtrov alebo čistiacich tabliet. Kvalita vody závisí aj od vášho manažmentu skladovania.

Ak na uskladnenie vody pred každým doplnením používate opakovane použiteľné fľaše alebo iné nádoby na vodu, dôkladne ich vyčistite, aby ste predišli zápachu alebo kontaminácii. Nezabudnite vyčistiť aj veko. Čistenie je veľmi dôležitým faktorom kvality vody. Čistejšia voda má dlhšiu životnosť.

Správne skladovaná voda sa nekazí. Môže však chutiť zatuchlo. Na zlepšenie chuti stačí preliať vodu z jednej nádoby do druhej. Urobte to niekoľkokrát za sebou.

V prípade, že nepoužívate komerčne balenú vodu, mala by sa v čase mieru skladovaná voda vymeniť každých 6 mesiacov.

 

2. Množstvo

Koľko vody potrebujem? Primerané množstvo môže byť pre každého iné. Závisí to od miesta, kde žijete, počasia, teploty podnebia, bežných zvykov ľudí, ich náboženských a kultúrnych zvyklostí, tehotných alebo chorých osôb, detí, starších ľudí atď. Spotreba vody sa vo všeobecnosti zvyšuje, čím bližšie je zdroj vody k obydliu.

Niektorí ľudia spotrebujú oveľa viac vody z vodovodu ako iní a údaje Európskej komisie za rok 2016 vrhajú svetlo na krajiny EÚ, ktoré spotrebúvajú najviac. V období rokov 2014 až 2015 Taliani spotrebovali v priemere 243 litrov za deň, nasledovali Bulharsko a Grécko so 191 a 177 litrami za deň.

Do domácností v Európe sa v priemere dodáva 144 litrov vody na osobu a deň. Sektor s najväčšou spotrebou vody sa líši od regiónu k regiónu.

 

Spotreba balenej vody v EÚ.

Rast populácie a nárast počtu domácností sú dôležitými hnacími silami zvýšeného využívania vody. Počas posledných desaťročí sa rast populácie vo väčšine európskych krajín spomalil, ale trend pre menšie domácnosti viedol k výraznému zvýšeniu počtu domácností. Menšie domácnosti spotrebujú viac vody na obyvateľa ako väčšie domácnosti

Obrázok 1: Vplyv veľkosti domácnosti na spotrebu vody

Priemerná spotreba v krajinách EÚ je 128 litrov na obyvateľa a deň. Priemerné zloženie domácnosti je 2,3 obyvateľa a priemerná spotreba na domácnosť je 111 m3/domácnosť/rok.

Obrázok 2:

 

Obrázok 3:

 

Voda používaná v domácnostiach pochádza z dvoch hlavných zdrojov: z verejného vodovodu, kde sa vyrába voda pitnej kvality (regulovaná 98/83/EC), a zo samozásobovania (studne alebo výlevky). Tento posledný zdroj je rozvinutejší v nových krajinách EÚ10 ako v EÚ15 (Eurostat, 2003a). Avšak, najmä z hygienických dôvodov, krajiny majú tendenciu uprednostňovať vývoj PWS na spotrebu vody v domácnostiach.

Vo všeobecnosti majú západné krajiny vyššiu spotrebu vody na obyvateľa ako v krajinách New-10 a CC-3. Južné členské štáty EÚ-15 využívajú približne 120 m3/obyvateľa/rok v porovnaní s menej ako 90 m3/obyvateľa/rok v severnej EÚ-15 a Nórsku a Švajčiarsku a menej ako 70 m3/obyvateľa/rok v Turecku a na Cypre. a Malta (obrázok 5). Vo všetkých regiónoch došlo k poklesu odoberanej vody pre verejné zásobovanie vodou približne o 25 % v krajinách AC a 13 % v západných krajinách.

Podľa oficiálnych vládnych úradov v USA FEMA odporúča pre krízové ​​situácie minimálne 1 gal denne na osobu. Ak máte 4 člennú rodinu, je to veľa vody. Voda je ťažká a zaberá veľa miesta.

 

Obrázok 4:

 

Sphere Standards navrhujú základnú požiadavku na vodu na prežitie, ktorá sa má použiť ako východiskový bod pre výpočet dopytu (pozri obrázok 5). Výskum však ukazuje, že 20 litrov na obyvateľa za deň je minimálne množstvo bezpečnej vody potrebné na dosiahnutie minimálnych základných úrovní pre zdravie a hygienu.

Obrázok 5:

 

 

3. Priestor

Na skladovanie pitnej vody potrebujete špeciálny priestor. Pre vodu je najlepšia tmavá a chladná miestnosť v dome. Na tento účel je ideálny podzemný sklad alebo garáž. Nikdy neuchovávajte v rovnakej miestnosti prívod vody s kanistrom s palivom, chemikáliami, hnojivom atď. Nikdy neskladujte plastovú nádobu priamo na betónovej podlahe, ale vždy použite drevenú alebo gumenú podložku.

Ak bývate v byte, vaša skladovacia kapacita bude výrazne obmedzená. Rozhodne využijete menšie a kvalitnejšie nádoby na uskladnenie vody ako prepper žijúci vo väčšom dome.

Prepper žijúci v dome bude mať ďalšiu výhodu pre preppera bývajúceho v mestskom byte:

Po prvé – môže kopať studňu na svojom pozemku, ak je k dispozícii prameň a je úplne nezávislý na vode,

Po druhé – môže zbierať dažďovú vodu zo strechy (tu je kalkulačka) a čistiť ju (v niektorých krajinách EÚ je povinné postaviť s novým domom podzemnú nádrž na dažďovú vodu napojenú na kanalizáciu) a

Po tretie – môže skladovať vodu vo veľkých nádobách – sudoch alebo cisternách vo vnútri alebo vonku. Vždy sa však vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu.

 

 

4. Tvar nádob

Tvar nádoby v mnohých prípadoch nemá vplyv na kvalitu vody, ale môžete výrazne ušetriť na využitom priestore. Menšia fľaša alebo kanistre majú výhody, že sú ľahko prenosné a dajú sa bez problémov premiestňovať, ale všetky zaberajú veľa miesta. Ak chcete ušetriť miesto, najlepšie sú stohovateľné nádoby alebo vodné tehly (obr. 6). Vodné tehly sa navyše dajú úspešne použiť v bytoch, kde sú obmedzené možnosti veľmi jednoduché pod akúkoľvek posteľ, skriňu alebo do akéhokoľvek prázdneho rohu v miestnosti.

Obrázok 6: Stohovateľné vodné tehly

 

Ak máte veľký dom, vodu môžete skladovať vo väčších nádobách 50-80 l alebo IBC nádobách (obr. 7) vo vnútri alebo mimo domu. Nevýhodou veľkokapacitných kontajnerov je ich veľká hmotnosť a obmedzené možnosti prepravy.

 

Obrázok 7: IBC kontajner – 1000 litrov

 

 

5. Materiál

Najlepším materiálom na dlhodobé skladovanie pitnej vody je sklo (najlepšie tmavé sklo – zelený alebo hnedý odtieň). Obľúbená je aj sklenená zaváracia nádoba rôznych veľkostí. Ďalším dobrým materiálom je nehrdzavejúca oceľ, meď, smaltovaný kov, tmavá farba plastu preferovaná modrá, ale môže byť aj zelená alebo hnedá farba a keramika. Mylarové pokovované plastové vrecko v kartónovej krabici je celkom inovatívny spôsob skladovania vody.

Drevo, kameň a kov sa neodporúča na dlhé skladovanie.

Pozor! Akékoľvek fľaše, poháre alebo sklenené fľaše zo skleneného materiálu sú v prípade zemetrasenia alebo tornáda dosť nebezpečné. Nikdy ich neskladujte pri alebo na poličkách, ale iba na prízemí v najnižšom poschodí v dome. Také nádoby by mali byť zakryté ochranným stojanom proti padajúcim predmetom, aby sa predišlo akémukoľvek rozbitiu skla a úniku vody.

Plastový materiál je však najobľúbenejší pre svoju nízku cenu, nízku hmotnosť, ľahké čistenie, relatívne odolný a pevný materiál. Nevýhodou je, že plastové nádoby môžu vyplavovať toxíny do pitnej vody. Ak máte obavy z vylúhovania, umývajte plastové nádoby ručne a dávajte pozor, aby ste nepoškriabali ich povrch. Nevýhodou je, že väčšina plastov má tendenciu absorbovať pachy a príchute a zanechávať nepríjemné pachy alebo príchute v nádobách na vodu.

S plastom ale opatrne. Nie všetky plastové nádoby sú vhodné na vodu a najmä na dlhodobé skladovanie.

Každá plastová nádoba na dne má vo vnútri trojuholník s číslom. V blízkosti trojuholníka sú aj písmená. Tieto písmená vám hovoria, z čoho je nádoba vyrobená.

1. PET alebo PETE: Je to najčastejšie používaný plastový materiál v obaloch a spotrebných výrobkoch, ktorý sa používa najmä na fľaše na vodu a nealkoholické nápoje. Tento druh plastu je určený len na jednorazové použitie a je ťažké ho dekontaminovať, čo znamená, že opakované použitie môže byť škodlivé. Čím viac ho používate, tým vyššie je riziko vylúhovania a baktérií. Kovy a chemikálie uvoľňované týmto materiálom môžu tiež narúšať hormonálnu rovnováhu nášho tela.

2. HDP alebo HDPE: HDPE je tvrdší typ plastu, ktorý sa často používa na kanvičky na mlieko, fľaše od čistiacich prostriedkov, fľaše na olej, hračky a niektoré plastové vrecká. Odborníci tvrdia, že je to najbezpečnejší druh plastu, ktorý si môžete vybrať pri kúpe balenej vody, pretože takmer neuvoľňuje žiadne chemikálie. To znamená, že vaša voda bude čistejšia, čo bude mať minimálne škodlivé účinky na vaše zdravie.

3. PVC alebo 3V: Tento symbol označuje použitie PVC, vysoko toxického plastu, ktorý je mäkký a pružný a ktorý sa spravidla používa na balenie potravín, olejové fľaše, hryzadlá, hračky a blistrové obaly. Uvádza sa, že chemikálie, ktoré uvoľňuje, majú vážne následky na naše telo, pretože majú vplyv na naše hormóny. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa obalom vyrobeným z PVC a pokúsiť sa nájsť k nemu alternatívu.

4. LDPE: Napriek tomu, že tento druh plastu neuvoľňuje do vody chemikálie, je nepravdepodobné, že by ste tento štítok na fľaši s vodou videli, pretože materiál LDPE sa pri jeho výrobe nepoužíva. Skôr by ste ho našli v obaloch na potraviny. Je flexibilný a húževnatý, ale rozbitný a považuje sa za menej toxický ako iné plasty a relatívne bezpečný na použitie.

5. PP: Jogurtové poháre a sirupové obaly sú vyrobené z tohto bieleho alebo polopriehľadného druhu plastu, označovaného ako PP (polypropylénový plast). Tento druh materiálu je pevný, ľahký a tepelne odolný. Tento materiál sa pri zahrievaní ľahko neroztopí. Celkovo je to pomerne bezpečný typ plastu a dokáže tiež blokovať vlhkosť, mastnotu a chemikálie.

6. PS: PS znamená Polystyrén – druh lacného a ľahkého plastu, ktorý sa používa na celý rad produktov. Tento typ plastových jednorazových polystyrénových pohárov na pitie, vaječných kartónov, plastových príborov na piknik a vyberacích „véčkových“ nádob na potraviny sme často používali. PS by sa malo používať len krátkodobo, pretože pri zahrievaní by sa z neho mohli uvoľňovať nebezpečné karcinogénne látky.

7. PC alebo plast bez označenia: Toto je potenciálne najnebezpečnejší plast, ktorý sa tam našiel. Ak niekedy nájdete štítok „PC“ na plastových fľašiach (alebo žiadny štítok), uistite sa, že sa mu vyhýbate čo najviac. Vzťahuje sa na univerzálnu kategóriu polykarbonátových materiálov a „ostatných“ plastov, ktoré obsahujú chemikálie, ktoré sa pravdepodobne prenikajú do potravín alebo nápojov, s ktorými prichádza do styku. Príklady použitia tohto materiálu zahŕňajú športové fľaše na vodu a nádoby na potraviny. Dôrazne sa neodporúča opätovne používať alebo recyklovať tento typ plastu.

 

Obrázok 8: Symboly plastových materiálov

 

 

Aby som to skrátil: recyklácia plastov čísla 2, 4 a 5 je najbezpečnejšia. Plastovým číslam 1, 3, 6 a 7 sa treba vyhnúť. Neznamená to však, že môžete bez obáv použiť bezpečnejší plast. Všetky plastové výrobky môžu pri zahrievaní alebo poškodení vylúhovať toxické chemikálie.

Na dlhodobé skladovanie vody odporúčam použiť len plastový materiál číslo 2.

Existuje celkom nový (2007) plastový materiál na fľaše na vodu s názvom Tritan Copolyester. Táto ultra pevná možnosť sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti nárazu a teplu. Je tiež odolný voči vylúhovaniu, vhodný do umývačky riadu a odolný voči pachom, chutiam a škvrnám. Tritanové fľaše na vodu majú vysokú vnímanú hodnotu a nízku cenu (v porovnaní s materiálmi ako nehrdzavejúca oceľ a sklo).

 

Výhody

• Vhodné do umývačky riadu

• Odolný voči pachu a chuti

• Nehrdzavejúci

• Vysoká hodnota v pomere k cene

• Veľa možností bezpečných pre deti

 

Nevýhody

• Niekedy sú zaradené do rovnakej kategórie ako menšie plasty

• Drahšie ako iné plasty

• Nie také čisté ako sklo

6. Veľkosť kontajnerov

Dnešný trh ponúka širokú škálu veľkostí fliaš na vodu, kanistrov, kontajnerov a sudov. Od 0,5 l fliaš až po 80 l kanistre alebo aj väčšie 200 l plastové sudy, alebo IBC kontajnery.

Výhody menších rozmerov - ľahké presúvanie a manipulácia, ľahký a rýchlejší transport, umiestnenie na rôzne miesta, jednoduchšie ukrytie v rôznych tajných úkrytoch alebo pokladniciach, užitočnejšie pre jednotlivca ako pre veľkú skupinu alebo rodinu, lepšie pre malé byty, jednoduché evakuácia – chytiť a spustiť, zabrániť kontaminácii celej zásoby vody. Malé plastové fľaše - ak ich nenaplníte po okraj a namiesto toho v ich vrcholoch necháte vzduchový priestor, vydržia zmrazenie bez toho, aby sa roztrhlo. Vďaka tomu sú ideálne na skladovanie vody v chladnom podnebí.

Nevýhody menších rozmerov – zaberá viac miesta, viac práce s doplňovaním, nie je veľmi ekonomické pre veľkú skupinu alebo rodinu.

Výhody väčšej veľkosti - lepšia hospodárnosť pre veľkú skupinu alebo rodinu, menej miestnosti s väčšou kapacitou,

Väčšie rozmery nevýhody - veľmi ťažké je pohybovať s nimi a manipulovať, oveľa ťažšie nájsť správne miesto, oveľa ťažšie nájsť tajné miesto, ak je tajný priestor prezradený, môžete prísť o všetku zásobu vody, problém s prepravou alebo nie je možné transport, keď je plný, v prípade kontaminácie môže prísť o celú zásobu. Ak dôjde k úniku v nádobe, pravdepodobne stratíte väčšiu časť zásob vody v porovnaní s menšími nádobami. Ak je nádoba umiestnená vonku v chladnom počasí, môže zamrznúť a prasknúť, ak nie je správne izolovaná.

 

Záver

Pitná voda bude v blízkej budúcnosti veľmi cenným a strategickým tovarom. Nie, nehovorím tu o žiadnom krízovom scenári, hovorím o bežných životných podmienkach ako dnes. S neustále sa zhoršujúcim sa zhoršovaním znečistenia a klimatickými zmenami sa zdroje kvalitnej pitnej vody zo dňa na deň rýchlo zmenšujú. Štátne orgány takmer každého člena EÚ sú v otázke pitnej vody podozrivo pasívne.

V globalizácii je voda čoraz viac vnímaná ako ekonomický zdroj, ktorý treba spravovať prostredníctvom marketingu a privatizácie. Rozvoj cenovej politiky v oblasti vody riadenej súkromnými spoločnosťami alebo prostredníctvom verejno-súkromných partnerstiev sa považuje za účinný prostriedok alokácie vzácnych vodných zdrojov.

Vodné zdroje sa pomaly a potichu pod globalizáciou dostanú do rúk nadnárodných korporácií. Áno, zdrojov dobrej vody bude menej a cena pôjde raketovo vysoko. Ambícia EU Green Deal Zero Pollution od šialencov z EÚ dáva falošnú nádej naivným ľuďom a hobby environmentalistom typu malej Grety. Faktory globalizácie a spôsob, akým prispievajú k environmentálnym výzvam, ako sú zásoby pitnej vody, sa často prehliadajú...

Kliknite sem, ak sa chcete dozvedieť viac o vode, zbere, čistení, skladovaní a ďalších problémoch s vodou.

Blog

Post comments