13 Základných krokov, ako začať s preppingom

13 Základných krokov, ako začať s preppingom

Mnoho ľudí bežne koná ako preppery a ani si to neuvedomujú. Ak máte životné poistenie, havarijné poistenie automobilu, poistenie domu, lekárničku v domácnosti, mrazničku v suteréne, alebo bandasku s benzínom pre vaše auto v garáži, už pôsobíte ako prepper.

Prepping je činnosť človeka, ktorý sa vopred pripravuje na nejakú krízovú situáciu. Táto osoba verí, že ak sa vopred zásobí vodou, potravinami, výstrojou a náradím, ak sa naučí, natrénuje a precvičí rôzne zručnosti, bude pripravený a schopný prekonať rôzne katastrofické scenáre bez výraznejších škôd, alebo strát na životoch.

Cieľom preppera je stať sa sebestačným.

Prepping je životný štýl.

Najlepším spôsobom, ako začať s prípravou, je vykonať postupne niekoľko základných krokov.

 

1. Nevytrúbte do sveta každému čo sa chystáte urobiťl

Nikomu nehovorte o svojom rozhodnutí byť prepperom. Ak v tejto fáze začnete hovoriť o svojom nápade, môžete sa popáliť. V tejto fáze ešte nemáte dosť silných argumentov pre druhú stranu a budete zmätení a ostatní sa vám začnú smiať. Neskôr, keď získate viac informácií o preppingu, môžete pomaly začať informovať o svojom zámysle partnera, priateľa, manželku alebo blízku rodinu. Krok za krokom zozbierajte a pripravte svoje logické argumenty, skutočné presvedčivé fakty a postupne odhaľujte svoj zámer.

 

2. Urobte si domácu úlohu – malý prieskum

Vykonajte si prieskum o preppingu. Zistite, čo to všetko obnáša, aký je váš hlavný účel byť prepperom a dôvody na prípravu.

Vaše dôvody, prečo začať s preppingom, môžu byť najprozaickejšie, ako napríklad:

• Strata zamestnania

• Autonehoda

• Požiar domu

• Výpadky prúdu

• Hospodárske otrasy

• Úpadok spoločnosti

 

Každý má iný dôvod.

Určite ďalšie aspekty z vašej lokality, ktoré môžu mať vplyv na vašu stratégiu pripravenosti:

• Zvážte geografické a klimatické podmienky vášho regiónu a možnosť výskytu najpravdepodobnejších prírodných javov vo vašej oblasti (lesné požiare, hurikány, tornáda, zemetrasenia, snehové búrky, snehová kalamita, záplavy, prachové búrky atď.)

• Hustota obyvateľstva

• Mestské - vidiecke podmienky

• Dostupnosť prírodných zdrojov - voda, jedlo – divá zver, lesné plody

• Potenciálna možnosť záložneho obydlia, chata,  samota na lazoch

• Verejný kryt civilnej obrany v okolí

• Jadrová elektráreň v blízkosti

• Veľká priehrada v blízkosti

• Nemocnica v blízkosti

• Vojenská inštalácia v blízkosti

• Zvážte politickú, ekonomickú a sociálnu situáciu

 

 

3. Nastavte si rozpočet

Musíte vedieť, koľko peňazí si môžete dovoliť minúť každý mesiac bez toho, aby ste si vyprázdnili bankový účet. Určite by ste mali začať s kupónmi, zľavovými kódmi a nákupom na množstevnú zľavu. Existuje veľa webových stránok s dlhým zoznamom kupónov takmer na všetko.

Ďalším jednoduchým krokom je bežné nakupovanie v samoške. Využite výhody predajných akcií kúp jedno a druhé dostaneš zadarmo a podobne. Pamätajte na obľúbený slogan každého preppera: Jeden je nič a dva sú jeden. Ak si zvyknete nakupovť pri zlacnenom tovare vždy navyše o jednu vec ako momentálne potrebujete, tak budete prekvapení, ako rýchlo sa vaša núdzová zásoba vytvorí.

Dobre zvážte svoje nákupy. Naplánujte si časovú os nákupov a najprv sa zamerajte na najnaliehavejšie veci. 

 

 4. Strategický dlhodobý plán, zoznam úloh a záverečný kontrolný zoznam

Predtým, ako začnete vytvárať nový plán pripravenosti, bude prvým krokom vykonanie podrobnej inventúry vo vašom dome. Možno budete prekvapení, koľko vecí už máte. Zvážte, čo máte a čo potrebujete. Podľa vášho skutočného stavu môžete začať vytvárať svoj plán, čo kúpiť ďalej.

Druhým kritériom bude samozrejme váš rozpočet. Ďalším kritériom vášho plánu bude čas. Ak ste sa rozhodli, že si môžete dovoliť minúť 50 € každý mesiac, váš plán na dosiahnutie cieľa bude oveľa dlhší, ak by bol váš rozpočet na mesačné výdavky oveľa vyšší ako 50 e.

Ďalšie kritérium bude úroveň pripravenosti, ktorú chcete dosiahnuť. A posledným kritériom bude vaša vôľa pokračovať v práci na vašom pláne.

Váš plán môže pozostávať z úloh s vysokou prioritou a dlhodobých úloh. Svoj plán môžete rozdeliť do viacerých fáz.

1. fáza „MINIMÁL“ môže pozostávať - ​​zhromaždiť základné zásoby, vybavenie a výstroj, ktoré uspokojujú minimálne požiadavky na prežitie.

2. fáza „OPTIMÁL“ môže pozostávať z pokročilých zásob, vybavenia, nástrojov a náradia, nových zručností a vedomostí, ktoré vám pomôžu oveľa ľahšie prekonať každú katastrofu.

3. fáza „IDEÁL“ vám pomôže zvládnuť takmer každú katastrofu s duševným a fyzickým komfortom.

Krátke vysvetlenie, ako fázy fungujú z hľadiska napr.  bezpečnosti. V 1. fáze „MINIMÁL“ budem mať len jednu zbraň pištoľ s niekoľkými zásobníkmi.

Ak dosiahnem 2. fázu „OPTIMÁL“, budem mať pištoľ a pušku guľovnicu. Zúčastním sa na miestnej strelnici s kurzom obrannej streľby.

V 3. fáze „IDEAL“ budem mať pištoľ, guľovnicu a brokovnicu. K svojim zbraniam môžem pridať špeciálne vybavenie – optiku, ďalekohľad, nočné videnie, tlmič atď.  Zúčastním sa na miestnej strelnici streleckého kurzu pre pokročilých strelcov.

V poslednej fáze si môžem dokúpiť muníciu alebo zásobníky, alebo sa naučiť prebíjať muníciu.

planning 

Napríklad môj plán pripravenosti má 4 fázy. Prvé tri fázy sú fázami prípravy a poslednou fázou je fáza dolaďovania, dokončovania.

Moja prvá fáza sa začína v roku 2016 a predpokladá sa, že sa skončí koncom roku 2021. Táto fáza pozostáva z 316 úloh a musím sa naučiť 15 zručností. Úloha v tomto pláne je definovaná ako získanie, nákup nového predmetu, zásob alebo výstroja, nástrojov atď. Doteraz som dokončil 262 úloh (nákupov) a naučil sa 12 zručností. Potrebujem dokončiť 54 úloh a naučiť sa ďalšie 3 zručnosti do konca tohto roka. 1. fáza „Minimálna“ - bude trvať 5 rokov a doteraz ma stála okolo 5 000 eur.

Moja 2. fáza má 127 úloh a 30 zručností. Môžete vidieť, že táto fáza má menej úloh a viac zručností na učenie. Táto fáza je plánovaná na 3 roky.

3. fáza má 82 úloh a 30 zručností. Táto fáza je plánovaná tiež na 3 roky. Toto je tiež fáza, keď by som mal mať všetko nakúpené, výstroj a náradie atď.

Posledná záverečná fáza obsahuje iba 30 zručností, ktoré sa musímu naučiť. Táto fáza je plánovaná tiež na 3 roky.

Po 11 rokoch nakupovania a 14 rokoch učenia by som mal mať všetky potrebné nástroje a minimálne 100 užitočných zručností pre SHTF.

Verím, že to nebude koniec mojej prípravy, pretože pri preppingu sa musíte neustále zdokonaľovať, vylepšovať, aktualizovať, dobíjať, rotovať a učiť sa.

 

5. Zásobovanie vodou a potravinami

Voda je na najvyššej priečke v zozname zásob. Bez vody prežijete iba tri dni.

Začnite sa zásobovať vodu, trvanlivými potravinami a konzervami. Na začiatok bude stačiť ak budete mať zásoby zo všetkého na 2 týždne. Neskôr zvečšite zásoby na 1 mesiac, 3 mesiace alebo 6 mesiacov.

Vaším cieľom by malo byť, aby ste mali zásoby vody minimálne na 3 mesiace, trvanlivé potraviny minimálne na 6 mesiacov a obilniny (pšenica, raž, ryža atď.) minimálne na 1 rok.

Kupujte jedlo iba to, čo jete, skladujte a rotujte správnym spôsobom, aby sa najskôr použilo najstaršie.

Naučte sa, ako zbierať dažďovú vodu, ako čistiť vodu pomocou komerčných filtrov alebo po domácky vyrobených filtrov, nájsť alebo vyrobiť alternatívny zdroj pitnej vody. Naučte sa základy dlhodobého skladovania vody.

 

6. Výstroj, náradie a vybavenie.

Vždy vyskúšajte všetky nové zariadenia a nástroje, ktoré si kúpite. Uprednostňujte nástroje ktoré pracujú bez elektrickej energie tzv.  Manuálne nástroje.  Naučte sa, ako ich správne používať. Používajte ich chvíľu a overte si či naozaj fungujú, či sú spoľahlivé a či sa nekazia Nekupujte predražené veci. Vyhnite sa lacným šmejdom.

Zoznam typických prepperských položiek:

• Voda, nádoby, čistiace tablety, filtre

• Potraviny, nádoby na potraviny

• Zdravie

• Hygiena

• Záložná energia, svetlo

• Zbrane, strelivo

• Ochrana a bezpečnosť domu a záložného obydlia

• Preprava

• Navigácia

• Komunikácia

• Nástroje a vybavenie

• Oblečenie a obuv

• Kuchynský riad

 

Jedna rada. Vyberte si produktívne záľuby a aktivity. Zbieranie známok je krásne hobby, ale pre prepperov nie veľmi užitočné. Šport a akékoľvek pracovné aktivity v prírode sú pre prepperov veľmi užitočné. Budete z nich mať niekoľko využití už teraz.  Dodajú vám fyzickú silu a udržia vás vo forme, získate vedomosti spojené s danou aktivitou, zadovážite si napr. výstroj, oblečenie a pomôcky, ktoré môžete použivať už aj teraz.

Spomeniem tu iba niekoľko z nich: bojové umenia, chôdza, beh, bicyklovanie, jazda na kajaku, rafting, trekking, horolezectvo, plávanie, kempovanie, rybolov, poľovníctvo, streľba, lukostreľba, poľnohospodárstvo, chov hospodárskych zvierat, jazda na koni, záhradníctvo atď.

Každý, kto si stavia svojpomocne dom, chatu, získa krok za krokom životné skúsenosti a znalosti z rôznych oblastí stavebníctva. Tu môžete získať neoceniteľné skúsenosti s tým, ako správne používať stavebné nástroje a zariadenia, správne postupy a procesy, ktoré sa vám zídu aj do budúcnosti.

 

7. Vytvorte si krízový plán

Vytvorte plán katastrofy a nácviky pre konkrétne scenáre - požiar, výpadok elektrickej energie, voda, povodeň atď.

Vyhľadajte a vytvorte si svoje záložné miesto na núdzové bývanie, napr.  chata, starý dom rodičov, samota na lazoch, atď.

Naplánujte, pripravte a zakopte na niekoľkých miestach kešky okolo vášho domu a v záložnom obydlí.

Vypracujte plán komunikácie a prepravy, evakuačný plán, zoznam núdzových kontaktov - telefónny zoznam, adresár. Vytvorte si šanon vytlačených kópií úradných dokumentov, identifikačných údajov, dokladov, preukazov, licencií, certifikátov, fotografií členov rodiny atď. Pripravte si rýchle kontrolné zoznamy, pripravte miesta stretnutia pre svoju rodinu, alebo blízkych členov skupiny. Naplánujte, otestujte a nacvičte si evakuačné cesty v rôznych ročných obdobiach, poveternostných podmienkach, dennej / nočnej dobe, pripravte plán B, C, D ... pre prípad, že plán A nebude fungovať. Majte svoje vozidlo pripravené a plne vybavené.

 

8. Vytvorte sady na prežitie, BOB atď.

EDC

Mali by ste mať súpravu EDC. Súprava na každodenné nosenie Every Day Carry je základná malá súprava, ktorú môžete nosiť stále so sebou. EDC nemusí mať žiaden obal.  Každý má na svoju súpravu EDC odlišné požiadavky. Súprava môže pozostávať z rôznych predmetov. Spravidla nájdete v súprave - vreckový nôž, mini baterku, nejaký zapaľovač, malý multifunkčný nástroj, taktické pero,  alebo obranný sprej či nejaké leukoplasty alebo pilulky. Niektorí prepperi majú so sebou aj zbraň, alebo iné predmety na prežitie, ktoré závisia od ich životných podmienok a situácie.

 

BOB

Ďalšou obľúbenou vecou prepperov je BOB (Bug Out Bag), známy tiež ako 72-hodinový batoh. Tento batoh pozostáva zo zásob jedla, vody, oblečenia  výstroja na prežitie na dobu minimálne 3 dni mimo domu. Batoh slúži na rýchle opustenie domova z rôznych dôvodov a na presun do záložného obydlia. 

 

GHB

Batoh Get Home (GHB) je batoh, ktorý vám pomôže bezpečne sa dostať domov počas katastrofy, alebo po nej - keď sú zablokované cesty, v uliciach sú trosky, alebo nečistoty, alebo nefunguje verejná doprava. GHB je zvyčajne menší a ľahší ako BOB. GHB by mal vyzerať ako štandardný študentský ruksak, taška na olece, alebo podobne. Nepoužívajte žiadne veľké batohy, alebo maskované ruksaky vo vojenskom štýle, pretože by pritiahli pozornosť.

 

BOV

Bug Out Vehicle (BOV) je vybavené a špeciálne pripravené vozidlo pred katastrofou a pripravené na okamžitý výjazd.

 

 

BALÍČEK NA PREŽITIE

Preppers, survivalisti, turisti, poľovníci a ďalší ľudia používajú malú súpravu na prežitie. V princípe sa jedná o niečo ako KPZ – Krabička Poslednej Záchrany.  Názov súpravy, jej veľkosť, tvar, materiál alebo farba až tak nezáleží. Najdôležitejšie je to, čo je vo vnútri. Každá súprava na prežitie musí obsahovať veci, ktoré nám majú pomôcť v týchto oblastiach:

Oheň

• Svetlo

Navigácia

• Komunikácia

Náradie

• Lieky / Hygiena

 

Samozrejme, ak vytvoríte súpravu na prežitie „Mestskú“, nepotrebujete rybársku súpravu a ďalšie predmety, ktoré sú presne predurčené na použitie iba v prírode a naopak to, čo sa skladá z vašej súpravy na prežitie v meste, nie je pre súpravu na prežitie „V divočine“ užitočné. 

9. Učte sa, trénujte a precvičujte si rôzne zručnosti

Naučte sa a trénujte rôzne zručnosti, čítajte knihy, príručky, sprievodcov, blogy o prežití v prírode (survival), blogy pre prepperov, diskusné  fóra, sledujte survivalové a post apokalyptické filmy, videozáznamy o preppingu, naučte sa robiť malé technické opravy v domácnosti, poučte sa zo skúseností z minulosti,  nedávnych vojen, konfliktov, atď.

Monitorujte sociálne médiá pomocou príspevkov a hashtagov o preppingu, používajte konkrétne kľúčové slová pre vyhľadávanie na Googli.

Vytvorte si vlastnú knižnicu preppera s užitočnými knihami, príručkami, sprievodcami a inštruktážnymi videami.

 

10. Udržujte sa v kondícii

Systematicky budujte a udržiavajte svoju fyzickú a psychyckú odolnosť. Pravidelne cvičte, športujte, behajte. Trénujte akékoľvek bojové umenia. Nemusíte byť majstrom s čiernym opaskom. Stačí si pravidelne trénovať základnú rutinu sebaobrany.

Stravujte sa zdravo. Sledujte svoju váhu. Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám a drogám.

Pravidelne každý rok vykonávajte ročné lekárske a zubné prehliadky. Absolvujte kurz Červeného kríža a naučte sa, ako poskytovať prvú pomoc.

 

11. Poznajte svojho suseda, vytvorte skupinu

Spoznajte dobre svojich susedov a majte s nimi veľmi dobré vzťahy. Vytvorte si vlastnú uzavretú skupinu, alebo komunitu prepperov, skamaráťte sa s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi. Hľadajte ľudí s určitými vedomosťami a schopnosťami ako:

• Vojak, policajt

• Farmár

• Údržbár - elektrikár, inštalatér, stolár, murár, automechanik

• Lekár, chirurg, zdravotná sestra

• Bylinkár

• Kuchár, mäsiar

• Vodca - vyjednávanie, výmenný obchod

• Kováč - prebíjanie munície, zbrane

• Špecialista na rádiovú komunikáciu

Spoznajte dokonale svoje okolie a zapamätajte si, čo môžete z každého miesta využiť. Lokalizujte prírodné zdroje vody - jazero, rieku, potok, rybník atď., palivové drevo, stavebný materiál atď.

Ale nezabudnite – robte to všetko opatrne a nanajvýš diskrétne.

 

12. Buďte stále v strehu a obozretní

Neustále sledujte miestne a národné spravodajské zdroje. Majte prehľad o aktuálnych udalostiach a o tom, aký vplyv na vás môžu mať. Váš život môže ovplyvniť všetko, od nepriaznivého počasia, ktoré smeruje k vám, cez zvýšené napätie na Blízkom východe až po výbuch slnečnej aktivity.

• Majte oči a uši na pozore pred prebiehajúcimi národnými a svetovými udalosťami

• Pravidelne sledujte správy o počasí

• Precvičujte si neustále techniku situačného povedomia v obývaných oblastiach a počas jazdy

 

 

13. Finančná nezávislosť

Ak ste zadľžení a keď nastane SHTF (nejaká krízová situácia), nečakajte, že celý váš dlh bude len tak zahladený. Snažte sa svoj dlh splatiť čo najskôr, aby ste neboli otrokom.

Takže predtým, ako sa začnete investovať peniaze na zásoby potravín a výstroje, urobte všetko preto aby ste splatili svoje dlhy. Ziskajte finančnú nezávislosť a buďte slobodní.

 

Máte nejaké ďalšie spôsoby, ako začať s preppingom, o ktoré sa chcete podeliť? Nižšie zanechajte komentár a pomôžte ostatným poučiť sa z vašej kreativity.

EuroPrepper

Blog

Post comments