Ako si vyrobiť vlastnú Faradayovu klietku.

Ako si vyrobiť vlastnú Faradayovu klietku.

Nechcem tu na tejto platforme rozoberať žiadnu politickú situáciu, ale nedávne udalosti vo východnej Európe ukazujú potrebu prijať adekvátne opatrenia k aktuálnemu vývoju vojenskej situácie v oblasti.


Možnosť eskalovať už tak hroznú situáciu na Ukrajine do vyššieho štádia konfliktu je extrémne vysoká. Použitie nukleárnych zbraní je jedno, na ktorej strane môže byť krok ku koncu civilizácie. Nikto si neželá, aby sa to stalo, ale každý prípravkár musí byť pripravený na najhorší scenár.

Jadrový výbuch má viacero efektov, jedným z nich je EMP – elektromagnetický impulz. EMP môžu vytvárať aj veľmi silné slnečné erupcie alebo veľmi silné blesky.

Elektromagnetický impulz je krátky výbuch elektromagnetickej energie. Hlavným problémom EMP je zničenie akéhokoľvek elektrického obvodu do stoviek kilometrov od výbuchu.

Faradayova klietka je nádoba vyrobená z vodivého materiálu, ako je drôtené pletivo alebo kovové platne, ktorá chráni to, čo obklopuje, pred vonkajšími elektromagnetickými poľami. Dobrý tienený kontajner ochráni každé elektrické zariadenie pred EMP.

Postaviť tienený kontajner na princípoch Faradayovej klietky je celkom jednoduché. Urob si sám každý prepper.

Začnime procesom zostavenia vášho tieneného kontajnera.

 

1. Veľkosť

Prvým krokom by malo byť určenie, aký veľký kontajner potrebujete. Najlepším spôsobom je pozbierať všetky svoje predmety, ktoré by mali byť chránené, a umiestniť ich na jedno miesto, aby ste videli, aký veľký priestor potrebujú. Počítajte s voľným priestorom pre nové predmety, ktoré môžete získať neskôr.

Keď máte predstavu, aký veľký by mal byť kontajner, môžete sa rozhodnúť, aká veľkosť alebo materiál by sa mal použiť na stavbu vášho kontajnera. Položky môžete rozdeliť do menších skupín a vytvoriť viac menších kontajnerov.

 

2. Tvar a materiál

Môžete použiť kartónovú škatuľu alebo drevenú škatuľu a celú škatuľu zakryť zvonku hliníkovou fóliou a hliníkovou alebo medenou páskou. Na tento účel nikdy nepoužívajte prikrývku. Priestorová prikrývka vyzerá ako hliníková fólia, ale má len 8dB útlm, čo je veľmi nízke a absolútne nevyhovujúce pre tienenie.

Najdôležitejšou časťou vašej práce pri zakrývaní je zamerať sa na veko škatule, najmä okraje veka. Tieto časti musia byť dokonale pokryté hliníkovou fóliou aj zvnútra.

Vo všeobecnosti kartónové a drevené krabice nemusia mať vo vnútri krabice nainštalovanú žiadnu izoláciu.

Kartónovú krabicu je možné použiť len na malé a ľahké predmety a nepočítajte s tým, že s takouto kartónovou krabicou budete často premiestňovať, pretože nie je taká pevná a hliníková fólia sa môže poškodiť.
 

cardboard box cardboard box lid 

Obr. 1 – Kartónové krabice

Na druhej strane, drevená krabica bude oveľa pevnejšia a bude schopná uložiť oveľa väčšie a ťažšie predmety.

wooden-boxes
Obr. 2 – Drevené krabice

Ak počítate náklady na kvalitnú hliníkovú fóliu a pásku plus prácu, je lepšie použiť akúkoľvek kovovú nádobu a vyhnúť sa práci s fóliou a páskou.

Najlepším materiálom pre tienenú nádobu bude akýkoľvek kov a cín je ideálny pre jeho pevnú konštrukciu a nízku hmotnosť. Takýto kontajner sa dá ľahko prepravovať bez obáv z poškodenia.

Kovový odpadkový kôš, ktorý sa dá ľahko premeniť na tienený kontajner, je medzi americkými prípravkármi veľmi obľúbený. V prvom rade je potrebné utesniť hliníkovou páskou všetky vnútorné časti vedra, kde môže dôjsť k zatekaniu - hrany, kombinované časti, miesta, kde sú upevnené madlá a pod.. Na vnútorné steny je tiež potrebné namontovať nejakú izoláciu resp. stačí vložiť menšie dodatočné plastové vedierko. To bude slúžiť ako izolácia. Jediný problém je s vekom vedra, ktoré sa musí pri každom otvorení/zatvorení vedra prelepiť z vonkajšej strany hliníkovou páskou.

trash-can  plastic bucket

Obr. 3 – Typický americký odpadkový kôš a plastové vedro


Veľmi dobré tienené kontajnery sú vyrobené z vojenských muničných plechoviek. Sú kovové, pevné a rôznych veľkostí. Stačí odstrániť gumové tesnenie z veka a nahradiť ho špeciálnym vodivým gumovým tesnením, ktoré si môžete zakúpiť v tomto obchode tu.

ammo-cans  gasket

Obr. 4 – Nábojníky a elektricky vodivé gumené profily


Ďalším riešením je kúpiť si nejaké vojenské kovové transportné kufre z akéhokoľvek army shopu. Majú rôzne veľkosti, aj keď sú staré a používané sú stále veľmi pevné a bezpečné.

army case military  box

Obr. 5 – Armádny transportný kufrík

Oveľa nákladným riešením je kúpa nových pozinkovaných boxov, ktoré sa používajú ako boxy na náradie pre všetkých pracovníkov.

tool box tool case  

Obr. 6 – Skrinky na náradie


Môj najpreferovanejší spôsob je kúpiť si kovové vedierko s odnímateľným vekom, ktoré je upevnené silným kovovým spojovacím pásikom. V tomto prípade stačí odstrániť gumové tesnenie z veka a vložiť do vedra trochu izolácie na stenách a je hotovo. Toto vedierko je ešte lepšie ako americký odpadkový kôš.

metal-buckets metal barrel galvanized bucket  blue barrelbucket

        

Obr. 7 – Kovové vedierko s vekom

 

3. Izolácia



Každý tienený kontajner musí mať vo vnútri nejakú izoláciu. Predmety uložené vo vnútri kontajnera sa nesmú dotýkať žiadnej kovovej časti tela kontajnera. Na izoláciu môžete použiť akýkoľvek nevodivý materiál napr.: kartón, polystyrén, tenkú plastovú podložku, penu, bublinkovú fóliu a pod. Izoláciu prilepíte na vnútornú stenu obojstrannou lepiacou páskou. V prípade, že ako izoláciu použijete lepenku, je to najvhodnejšie pre nádoby štvorcového tvaru. Pre kontajnery štvorcového tvaru sa ľahko inštalujú tenké polystyrénové panely. Na druhej strane akékoľvek okrúhle nádoby, ako je sud alebo vedro, je lepšie použiť vlnitú lepenku alebo akýkoľvek flexibilný izolačný materiál.

  

corrugated-cardboard nop folia plastic-mat polystyren  mat bubble-wrap 

Obr. 8 – vlnitá lepenka, polystyrén, plastová podložka, molitan, bublinková fólia

 

4. Uzemnenie



Mnohí prepperi nespomínajú fakt, že takýto tienený kontajner, ak musí správne fungovať, by mal byť aj riadne uzemnený. V prípade slnečných erupcií nie je potrebné uzemňovať Faradayovu klietku, ale v prípade jadrového výbuchu treba uzemnenie určite použiť.

.    

ground-cord ground-pole  

Obr. 9 – Uzemňovací kábel a tyč.

Na uzemnenie použite správny silný uzemňovací kábel a pripevnite ho k nádobe pomocou silnej matice a skrutky. Miesto, kde je namontovaná matica, by malo byť zvnútra nádoby prekryté hliníkovou alebo medenou páskou. Druhá strana uzemňovacieho kábla by mala ísť kovovým stĺpom k zemi. Uzemňovací kábel by mal byť čo najkratší a nie dlhší ako 5 m.
 

Na YT je veľa videí ako postaviť tienený kontajner, niektoré sú dobré a niektoré čisté. Vyberte si možnosť, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať.

Toto inštruktážne video nie je najlepšie, ale je aspoň jedno z najkratších na YT.

Ak chcete získať ďalšie podrobnosti o EMP, prečítajte si vybrané bezplatné knihy v tejto knižnici EMP (iba anglicky).


EuroPrepper

Blog

Post comments