Jak vytvořit vlastní Faradayovu klec.

Jak vytvořit vlastní Faradayovu klec.

Nechci zde na této platformě rozebírat žádnou politickou situaci, ale nedávné události ve východní Evropě ukazují na nutnost přijmout adekvátní opatření k aktuálnímu vývoji vojenské situace v oblasti.


Možnost eskalovat už tak hroznou situaci na Ukrajině i do vyšší fáze konfliktu je extrémně vysoká. Použití atomovky je jedno, na které straně může být krok ke konci civilizace. Nikdo si nepřeje, aby se to stalo, ale každý preper musí být připraven na nejhorší scénář.

Jaderný výbuch má několik efektů, jedním z nich je EMP – elektromagnetický impuls. EMP mohou vytvořit i velmi silné sluneční erupce nebo velmi silné blesky.

Elektromagnetický impuls je krátký výboj elektromagnetické energie. Hlavním problémem EMP je zničení jakéhokoli elektrického obvodu do stovek kilometrů od výbuchu.

Faradayova klec je nádoba vyrobená z vodivého materiálu, jako je drátěné pletivo nebo kovové desky, která chrání to, co obklopuje, před vnějšími elektromagnetickými poli. Dobrý stíněný obal ochrání každé elektrické zařízení před EMP.

Postavit stíněný kontejner na principech Faradayovy klece je celkem jednoduché. Každý prepper si může DIY.

Začněme procesem sestavení vašeho stíněného kontejneru.

 

1. Velikost

Vaším prvním krokem by mělo být určení, jak velký kontejner potřebujete. Nejlepším způsobem je shromáždit všechny své předměty, které by měly být chráněny, a umístit je na jedno místo, abyste viděli, jak velký prostor potřebují. Počítejte s nějakým volným místem pro nové předměty, které můžete získat později.

Když máte představu, jak velký by měl být kontejner, můžete se rozhodnout, jaká velikost nebo materiál by měl být použit pro stavbu vašeho kontejneru. Položky můžete rozdělit do menších skupin a vytvořit více menších kontejnerů.

 

2. Tvar a materiál

Můžete použít lepenkovou krabici nebo dřevěnou krabici a celou krabici zakrýt zvenčí hliníkovou fólií a hliníkovou nebo měděnou páskou. K tomuto účelu nikdy nepoužívejte vesmírnou přikrývku. Prostorová přikrývka vypadá jako hliníková fólie, ale má pouze 8dB útlum, což je velmi nízké a pro stínění naprosto nevyhovující.

Nejdůležitější částí vaší práce při zakrývání je zaměřit se na víko krabice, zejména okraje víka. Tyto části musí být dokonale pokryty hliníkovou fólií i zevnitř.

Kartonové a dřevěné krabice obecně nemusí mít uvnitř krabice instalovánu žádnou izolaci.

Kartonovou krabici lze použít pouze na malé a lehké předměty a nepočítejte s tím, že takovou krabici budete často přemisťovat, protože není tak pevná a může dojít k poškození alobalu.

cardboard box cardboard box lid 

Obr. 1 – Kartonové krabice

Na druhou stranu bude dřevěná krabice mnohem pevnější a bude schopna uložit i mnohem větší a těžší předměty.

wooden-boxes

Obr. 2 – Dřevěné krabice

Pokud počítáte cenu kvalitní hliníkové fólie a pásky plus práci, je lepší použít jakoukoli kovovou nádobu a vyhnout se práci s fólií a páskou.

Nejlepším materiálem pro stíněný kontejner bude jakýkoli kov a ideální je cín pro jeho pevnou konstrukci a nízkou hmotnost. Takový kontejner lze snadno přepravovat bez obav z poškození.

Mezi americkými preppery je velmi oblíbený kovový odpadkový koš, který lze snadno přeměnit na stíněný kontejner. Nejprve je potřeba utěsnit hliníkovou páskou všechny vnitřní části kbelíku, kde může dojít k zatékání – hrany, kombinované díly, místa, kde jsou upevněna madla atd. Na vnitřní stěny je potřeba nainstalovat i nějakou izolaci nebo jen vložit menší přídavný plastový kbelík. To bude sloužit jako izolace. Jediný problém je s víkem kbelíku, které se musí při každém otevření/zavření kbelíku přelepit zvenku hliníkovou páskou.

trash-can  plastic bucket

Obr. 3 – Typická americká popelnice a plastový kbelík

 

Velmi dobré stíněné kontejnery jsou vyrobeny z vojenských muničních plechovek. Jsou kovové, pevné a různých velikostí. Stačí sejmout pryžové těsnění z víka a nahradit speciálním vodivým pryžovým těsněním, které můžete zakoupit v tomto obchodě zde.

ammo-cans  gasket

Obr. 4 – Munice a elektricky vodivé pryžové profily

Dalším řešením je pořídit si nějaké vojenské kovové transportní bedny z jakéhokoli armyshopu. Jsou různých velikostí, i když jsou staré a používané jsou stále velmi pevné a bezpečné.

army case military  box

Obr. 5 – Armádní transportní kufr

Mnohem nákladnějším řešením je nákup nových pozinkovaných boxů, které slouží jako boxy na nářadí pro všechny pracovníky.

tool box tool case  

Obr. 6 – Boxy na nářadí


Můj nejpreferovanější způsob je koupit kovový kbelík s odnímatelným víkem, které je upevněno silným kovovým spojovacím páskem. V tomto případě stačí odstranit gumové těsnění z víka a vložit do kbelíku nějakou izolaci na stěny a je hotovo. Tento kbelík je ještě lepší než americký odpadkový koš.

metal-buckets metal barrel galvanized bucket  blue barrelbucket

Obr. 7 – Kovový kbelík s víkem

 

3. Izolace

Každý stíněný kontejner musí mít uvnitř nějakou izolaci. Předměty uložené uvnitř kontejneru se nesmí dotýkat žádné kovové části těla kontejneru. K izolaci můžete použít jakýkoli nevodivý materiál např.: karton, polystyren, tenkou plastovou podložku, pěnu, bublinkovou fólii atd. Izolaci můžete na vnitřní stěnu nalepit oboustrannou lepicí páskou. V případě, že budete jako izolaci používat lepenku, je to nejlepší pro nádoby čtvercového tvaru. Pro kontejnery čtvercového tvaru se snadno instalují tenké polystyrénové panely. Na druhou stranu pro jakékoli kulaté nádoby, jako je sud nebo vědro, je lepší použít vlnitou lepenku nebo jakýkoli pružný izolační materiál.

corrugated-cardboard nop folia plastic-mat polystyren  mat bubble-wrap 

Obr. 8 – vlnitá lepenka, polystyren, plastová podložka, molitan, bublinková fólie

 

4. Uzemnění

Mnoho prepperů nezmiňuje skutečnost, že takový stíněný kontejner, pokud musí správně fungovat, by měl být také řádně uzemněn. V případě slunečních erupcí není nutné uzemňovat Faradayovu klec, ale v případě jaderného výbuchu by mělo být uzemnění rozhodně použito.unding definitely used.

ground-cord ground-pole  

Obr. 9 – Zemnící kabel a tyč.

Pro uzemnění použijte vhodný silný zemnící kabel a připevněte jej k nádobě silnou maticí a šroubem. Místo, kde je namontována matice, by mělo být zevnitř nádoby přelepeno hliníkovou nebo měděnou páskou. Druhá strana zemnícího kabelu by měla vést kovovým sloupem k zemi. Zemnící kabel by měl být co nejkratší a ne delší než 5 m.

 

Na YT je mnoho videí, jak postavit stíněný kontejner, některá jsou dobrá a některá čistá. Vyberte možnost, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Toto instruktážní video není nejlepší, ale je alespoň jedno z nejkratších na YT.

Chcete-li získat další podrobnosti o EMP, přečtěte si vybrané bezplatné knihy v této knihovně EMP (pouze anglicky).


EuroPrepper

Blog

Post comments