Manažment dlouhodobého skladování pitné vody.

Manažment dlouhodobého skladování pitné vody.

Manažment dlouhodobého skladování pitné vody.

 

Voda je nezbytná pro život, zdraví a lidskou důstojnost. Lidé mohou přežít bez vody přibližně 3 nebo 4 dny.

Voda, zejména pitná, je nejdůležitější položkou pro přežití. Každý prepper by měl začít společně s jídlem, aby nabral přiměřené množství vody jako prioritu číslo jedna pro jakoukoli krizovou situaci. V tomto článku budu hovořit o řízení skladování pitné vody. Sklizeň a čištění pitné vody bude předmětem dalšího článku. Jdeme na to.

 

1. Kvalita - čistota

Podle EEA je Kypr ve Středozemním moři na prvním místě žebříčku nejčistší vody v Evropě.

Mezi další nejlepší uchazeče, kteří získali nejlepší skóre za vynikající kvalitu vody, patří:

• Rakousko: 97,7 %

• Řecko: 97,1 %

• Malta: 96,6%

• Chorvatsko: 95,1 %

 

Země, které získaly nejnižší známky za vynikající kvalitu vody, jsou:

• Spojené království: 17,2 %

• Polsko: 22,1%

• Slovensko: 56,3%

• Bulharsko: 60,4 %

• Estonsko: 62,5%

 

Kvalita vody v pobřežních oblastech (slaná voda) je obecně lepší než ve vnitrozemských lokalitách (sladká voda). V roce 2020 bylo 85,4 % pobřežních lokalit EU ke koupání klasifikováno jako lokality vynikající kvality ve srovnání se 77,5 % vnitrozemských lokalit.

Kvalitu vody můžete zlepšit pomocí vodních filtrů nebo čistících tablet. Kvalita vody závisí také na vašem řízení skladování.

Pokud používáte opakovaně použitelné láhve nebo jiné nádoby na vodu k uchovávání vody před každým doplněním, řádně své nádoby vyčistěte, abyste zabránili zápachu nebo kontaminaci postele. Nezapomeňte vyčistit také víko. Čištění je velmi důležitým faktorem kvality vody. Čistší voda má delší životnost.

Správně skladovaná voda se nezkazí. Může však chutnat zatuchle. Chcete-li zlepšit chuť, stačí přelít vodu z jedné nádoby do druhé. Udělejte to několikrát.

V době míru by měla být uskladněná voda vyměněna každých 6 měsíců, pokud nepoužíváte komerčně balenou vodu.

 

2. Množství

Kolik vody potřebuji? Rozumná částka může být pro každého jiná. Záleží na místě, kde žijete, počasí, horkém podnebí, běžných zvycích lidí, jejich náboženských a kulturních zvyklostech, těhotné nebo nemocné osobě, dětech, starším člověku atd. Spotřeba vody obecně stoupá, čím blíže je zdroj vody k obydlí.

Někteří lidé používají mnohem více vody z vodovodu než ostatní a data z Evropské komise z roku 2016 osvětlují země EU, které spotřebovávají nejvíce. V období 2014 až 2015 Italové spotřebovali v průměru 243 litrů denně, následuje Bulharsko a Řecko se 191 a 177 litry denně.

Do domácností v Evropě je v průměru dodáváno 144 litrů vody na osobu a den. Sektor s největší spotřebou vody se region od regionu liší.

 

Spotřeba balené vody v EU.

Růst populace a nárůst počtu domácností jsou důležitými hybateli zvýšené spotřeby vody. Během posledních desetiletí se populační růst ve většině evropských zemí zpomalil, ale trend u menších domácností vedl k výraznému nárůstu počtu domácností. Menší domácnosti spotřebují více vody na hlavu než větší domácnosti

Obrázek 1: Vliv velikosti domácnosti na spotřebu vody

Průměrná spotřeba pro země EU je 128 litrů na obyvatele a den. Průměrné složení domácnosti je 2,3 obyvatele a průměrná spotřeba na domácnost je 111 m3/domácnost/rok.

Obrázek 2:

 

Obrázek 3:

 

 

Voda používaná domácnostmi pochází ze dvou hlavních zdrojů: z veřejného vodovodu, kde se vyrábí voda pitné kvality (regulováno 98/83/EC), a ze samozásobení (studny nebo jímky). Tento poslední zdroj je rozvinutější v nových zemích EU10 než v EU15 (Eurostat, 2003a). Avšak zejména z hygienických důvodů mají země tendenci upřednostňovat vývoj PWS pro domácí spotřebu vody.

Obecně mají západní země vyšší spotřebu vody na hlavu než v zemích New-10 a CC-3. Jižní členské státy EU-15 využívají přibližně 120 m3/obyv./rok ve srovnání s méně než 90 m3/obyv./rok v severní EU-15 a Norsku a Švýcarsku a méně než 70 m3/obyv./rok v Turecku a na Kypru a Malta (obrázek 5). Ve všech regionech došlo k poklesu odběru vody pro veřejné zásobování vodou přibližně o 25 % v zemích AC a o 13 % v západních zemích.

Podle oficiálních vládních úřadů v USA FEMA doporučuje pro krizové situace minimálně 1 gal denně na osobu. Pokud máte 4 člennou rodinu, je to hodně vody. Voda je těžká a zabírá hodně místa.

 

Obrázek 4:

 

Sphere Standards navrhují základní požadavek na vodu na úrovni přežití, který se má použít jako výchozí bod pro výpočet poptávky (viz obrázek 5). Výzkumy však ukazují, že 20 litrů na hlavu a den je minimální množství nezávadné vody potřebné k dosažení minimálních nezbytných úrovní pro zdraví a hygienu.

Obrázek 5:

 

 

3. Prostor

Potřebujete speciální prostor pro skladování pitné vody. Na vodu je nejlepší tmavá a chladná místnost v domě. K tomuto účelu je ideální podzemní sklad nebo garáž. Nikdy neponechávejte ve stejné místnosti přívod vody s kanystrem na palivo, chemikáliemi, hnojivem atd. Nikdy neskladujte plastovou nádobu přímo na betonovou podlahu, ale vždy použijte dřevěnou nebo gumovou podložku.

Pokud bydlíte v bytě, vaše skladovací kapacita bude výrazně omezena. Určitě využijete menší a kvalitnější nádoby na uskladnění vody než prepper bydlení ve větším domě.

Prepper žijící v domě bude mít další výhodu oproti prepperu žijícímu v městském bytě:

Za prvé – může kopat studnu na svém pozemku, pokud je k dispozici jaro a být zcela nezávislý na vodě,

Za druhé – může sbírat dešťovou vodu ze střechy (zde je kalkulačka) a čistit ji (v některých zemích EU je povinné postavit s novým domem podzemní nádrž na dešťovou vodu napojenou na kanalizaci) a

Za třetí – může skladovat vodu ve velkých nádobách – barelech nebo sudech uvnitř i venku. Vždy se vyhýbejte přímému slunci.

 

 

4. Tvar kontejnerů

Tvar nádoby v mnoha případech nemá žádný vliv na kvalitu vody, ale můžete výrazně ušetřit na využitém prostoru. Menší lahve nebo kanystry mají výhody, že jsou snadno přenosné a lze je bez problémů přemisťovat, ale všechny zabírají mnoho místa. Pokud chcete ušetřit místo, nejlepší jsou stohovatelné nádoby nebo vodní cihly (obr. 6). Vodní cihly lze navíc s úspěchem použít v bytech, kde jsou omezené možnosti velmi snadné pod jakoukoli postelí, skříní nebo v jakémkoli prázdném rohu v místnosti.

Obrázek 6: Stohovatelné vodní cihly

 

Pokud máte velký dům, můžete vodu skladovat ve větších nádobách 50-80 l nebo IBC nádobách (obr. 7) uvnitř nebo vně vašeho domu. Nevýhodou velkokapacitních kontejnerů je jejich velká hmotnost a omezené možnosti přepravy.

Obrázek 7: IBC kontejner – 1000 litrů

 

 

5. Materiál

Nejlepším materiálem pro dlouhodobé skladování pitné vody je sklo (nejlépe tmavé sklo – zelený nebo hnědý odstín). Populární je také zavařovací sklenice různých velikostí. Dalším dobrým materiálem je nerez, měď, smaltovaný kov, tmavá barva plastu preferuje modrá, ale může být i zelená nebo hnědá barva a keramika. Mylarový pokovený plastový sáček v kartonové krabici je zcela inovativní způsob skladování vody.

Dřevo, kámen a kov se nedoporučuje pro dlouhé skladování.

Pozornost! Jakékoli skleněné láhve, sklenice nebo demižony jsou v případě zemětřesení nebo tornáda docela nebezpečné. Nikdy je neskladujte u polic, ale pouze v nejnižším patře domu. Takové kontejnery by měly být zakryty ochranným stojanem proti padajícím předmětům, aby se zabránilo jakémukoli rozbití skla a úniku.

Plast je každopádně nejoblíbenější pro svou nízkou cenu, nízkou hmotnost, snadné čištění, poměrně odolný a pevný materiál. Nevýhodou je, že plastové nádoby mohou vyplavovat toxiny do pitné vody. Pokud máte obavy z vyluhování, umyjte plastové nádoby ručně a dávejte pozor, abyste nepoškrábali jejich povrch. Většina plastů má také tendenci absorbovat pachy a příchutě a zanechávat v nádobách na vodu nepříjemné pachy nebo příchutě.

S plastem ale opatrně. Ne všechny plastové nádoby jsou vhodné pro vodu a zejména pro dlouhodobé skladování.

Každá plastová nádoba na dně má uvnitř trojúhelník s číslem. V blízkosti trojúhelníku jsou také písmena. Tato písmena vám říkají, z čeho je kontejner vyroben.

1. PET nebo PETE: Jedná se o nejčastěji používaný plastový materiál v obalech a spotřebních výrobcích, který se používá zejména pro lahve s vodou a nealkoholickými nápoji. Tento druh plastu je určen pouze k jednorázovému použití a je obtížné jej dekontaminovat, což znamená, že opakované použití může být škodlivé. Čím více jej používáte, tím vyšší je riziko výluhu a bakterií. Také kovy a chemikálie uvolňované tímto materiálem mohou narušovat hormonální rovnováhu našeho těla.

2. HDP nebo HDPE: HDPE je tvrdší typ plastu, který se často používá na džbány na mléko, láhve na čisticí prostředky, láhve na olej, hračky a některé plastové sáčky. Odborníci tvrdí, že se jedná o nejbezpečnější druh plastu, který si můžete vybrat při nákupu balené vody, protože sotva uvolňuje jakékoli chemikálie. To znamená, že vaše voda bude čistší a bude mít minimální škodlivé účinky na vaše zdraví.

3. PVC nebo 3V: Tento symbol označuje použití PVC, vysoce toxického plastu, který je měkký a pružný a obecně se používá pro balení potravin, olejové lahve, kousací kroužky, hračky a blistrové obaly. Uvádí se, že chemické látky, které uvolňuje, mají vážné důsledky na naše tělo, protože mají vliv na naše hormony. Odborníci doporučují vyhnout se obalům vyrobeným z PVC a pokusit se najít alternativu k němu.

4. LDPE: Přestože tento typ plastu neuvolňuje do vody chemikálie, tento štítek na své láhvi s vodou pravděpodobně neuvidíte, protože materiál LDPE se při jeho výrobě nepoužívá. Spíše byste jej našli v obalech potravin. Je pružný a houževnatý, ale rozbitný a je považován za méně toxický než jiné plasty a je relativně bezpečný pro použití.

5. PP: Jogurtové kelímky a obal na sirup jsou vyrobeny z tohoto bílého nebo poloprůhledného typu plastu, označovaného jako PP (polypropylenový plast). Tento druh materiálu je pevný, lehký a tepelně odolný. Tento materiál se při zahřívání snadno nerozpustí. Celkově se jedná o poměrně bezpečný typ plastu a také dokáže blokovat vlhkost, mastnotu a chemikálie.

6. PS: PS znamená Polystyren – druh levného a lehkého plastu, který se používá pro řadu produktů. Často jsme používali tento typ plastových jednorázových polystyrénových kelímků na pití, obalů na vajíčka, plastových piknikových příborů a vyjímatelných „véčkových“ nádob na potraviny. PS by měl být omezen pouze na krátkodobé použití, protože při zahřívání by se z něj mohly uvolňovat nebezpečné karcinogenní látky.

7. PC nebo neoznačený plast: Toto je potenciálně nejnebezpečnější plast, který se tam našel. Pokud někdy najdete štítek „PC“ na plastových lahvích (nebo žádný štítek), ujistěte se, že se mu co nejvíce vyhýbáte. Odkazuje na univerzální kategorii pro polykarbonátové materiály a „ostatní“ plasty, které obsahují chemikálie, které se pravděpodobně vylouhují do potravin nebo nápojů, se kterými přichází do styku. Příklady použití tohoto materiálu zahrnují sportovní lahve na vodu a nádoby na potraviny. Důrazně se nedoporučuje tento druh plastů znovu použít nebo recyklovat.

 

Obrázek 8: Symboly plastových materiálů

 

Abych to zkrátil: recyklace plastů čísla 2, 4 a 5 jsou nejbezpečnější. Zatímco plastovým číslům 1, 3, 6 a 7 je třeba se vyhnout. Neznamená to ale, že můžete nebojácně používat bezpečnější plast. Všechny plastové výrobky mohou při zahřátí nebo poškození uvolňovat toxické chemikálie.

Pro dlouhodobé skladování vody doporučuji použít pouze plastový materiál číslo 2.

Existuje zcela nový (2007) plastový materiál pro láhve na vodu s názvem Tritan Copolyester. Tato ultra pevná varianta se vyznačuje vysokou odolností proti nárazu a teplu. Je také odolný proti vyluhování, vhodný do myčky a odolný vůči pachům, chutím a skvrnám. Tritanové láhve na vodu mají vysokou vnímanou hodnotu a nízkou cenu (ve srovnání s materiály, jako je nerezová ocel a sklo).

 

Výhody

• Vhodné do myčky

• Odolný vůči zápachu a chuti

• Nešpinivý

• Vysoká hodnota v poměru k ceně

• Mnoho možností dětské bezpečnosti

 

Nevýhody

• Někdy se řadí do stejné kategorie jako menší plasty

• Dražší než jiné plasty

• Není tak čistý jako sklo

 

6. Velikost kontejnerů

Dnešní trh nabízí širokou škálu velikostí lahví na vodu, kanystrů, kontejnerů a sudů. Od 0,5l lahví až po 80l kanystry nebo i větší 200l plastové sudy, nebo IBC kontejnery.

Výhody menších rozměrů - snadné přemisťování a manipulace, snadná a rychlejší přeprava, lze umístit na různá místa, lze snáze skrýt v různých tajných úkrytech nebo pokladnách, užitečnější pro jednotlivce než pro velkou skupinu nebo rodinu, lepší pro malé byty, jednoduché evakuace – uchopit a spustit, zabránit kontaminaci celé zásoby vody. Malé plastové lahvičky – Pokud je nenaplníte až po okraj a místo toho necháte v jejich vršcích vzduchový prostor, vydrží mrazení, aniž by praskly. Díky tomu jsou ideální pro skladování vody v chladném podnebí.

Nevýhody menší velikosti – zabírá více místa, více práce s tankováním, není příliš ekonomický pro velkou skupinu nebo rodinu.

Větší výhody velikosti - lepší ekonomika pro velkou skupinu nebo rodinu, méně prostoru s větší kapacitou,

Větší nevýhody velikosti – obtížné přemisťování a manipulace, mnohem těžší najít správné místo, mnohem těžší najít tajné místo, pokud je tajný prostor kompromisem, může přijít o veškeré zásoby vody, problém s přepravou nebo nemožnost přepravy, když je plná, v případě kontaminace může přijít o celou dodávku. Pokud dojde k úniku v nádobě, pravděpodobně ztratíte větší množství vody ve srovnání s menšími nádobami. Pokud je nádoba umístěna venku v chladném počasí, může při nesprávné izolaci zmrznout a rozbít se.

 

Závěr

Pitná voda bude v krátké budoucnosti velmi cennou a strategickou komoditou. Ne, nemluvím zde o žádném krizovém scénáři, mluvím o běžných životních podmínkách jako dnes. Se stále se zhoršujícím zhoršováním znečištění a klimatickými změnami se zdroje dobré kvality pitné vody den ode dne rychle zmenšují. Státní orgány téměř každého členského státu EU jsou v problematice pitné vody podezřele pasivní.

V rámci globalizace je voda stále více vnímána jako ekonomický zdroj, který je třeba řídit prostřednictvím marketizace a privatizace. Rozvoj cenových politik vody, řízených soukromými společnostmi nebo prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru, je považován za účinný způsob alokace vzácných vodních zdrojů.

Vodní zdroje se pomalu a tiše pod globalizací dostanou do rukou nadnárodních korporací. Ano, zdrojů dobré vody bude méně a cena stoupne raketově vysoko. Ambice EU Green Deal Zero Pollution od šílenců z EU dávají falešné naděje naivním lidem a hobby environmentalistům typu malé Grety. Faktory globalizace a to, jak přispívají k environmentálním výzvám, jako jsou zásoby pitné vody, jsou často přehlíženy. ...

Chcete-li si přečíst více o vodě, sklizni, čištění, skladování a dalších problémech s vodou, klikněte sem.

Blog

Post comments