13 základních kroků, jak začít s preppingem

13 základních kroků, jak začít s preppingem

Mnoho lidí koná jako preppeři a ani si to neuvědomují. Pokud máte životní pojištění, pojištění automobilu, pojištění domu, domácí lékarničku první pomoci, mrazák v suterénu nebo kanystr s palivem pro vaše auto v garáži, tak se chováte jako prepper.

Prepping je činnost člověka, který se předem připravuje nebo svou rodinu na různé krizové situace. Tento člověk věří, že pokud si předem udělá zásoby vody, jídla a dalších věcí, pokud se naučí, trénuje a procvičuje různé dovednosti, bude připraven a schopen překonat různé scénáře katastrof, aniž by došlo k významným škodám nebo ztrátám na životech.

Cílem preppera je stát se soběstačným.

Prepping je životní styl.

Nejlepší způsob, jak začít s přípravou, je provést několik základních kroků.

 

1. Nemluvte o tom co zamýšlite udělat

Neříkejte nikomu o svém rozhodnutí být prepperem. Pokud v této fázi začnete mluvit o svém nápadu, můžete se popálit. V této fáze nemáte dost silných argumentů pro druhou stranu a budete zmatení a ostatní se vám začnou vysmívat. Později, když získáte více informací o preppingu, můžete pomalu začít informovat o svém nápadu svého partnera / manželku nebo blízkou rodinu. Krok za krokem shromážděte a připravte své logické argumenty, skutečná solidní fakta a pomalu odhalte svůj záměr.

 

2. Udělejte si domácí úkol - průzkum

Proveďte průzkum o preppingu. Definujte jaký je váš hlavní účel být pepperem a důvody, proč se začít připravovat.

Vaše důvody mohou být různe, proč začít s preppingem, nebo jsou úplně prozaické, jako například:

• Ztráta zaměstnání

• Dopravní nehoda

• Požár domu

• Výpadek proudu

• Hospodářské nepokoje

• Úpadek společnosti

 

Každý má jiný důvod.

Určete podle vaší lokality další aspekty, které mohou mít vliv na vaši strategii přípravy:

• Vezměte v úvahu geografické a klimatické podmínky ve vašem regionu a nejpravděpodobnější výskyt přírodních jevů ve vaší oblasti (lesní požáry, hurikány, tornáda, zemětřesení, bouře, sněhová kalamita, záplavy, tsunami, prachové bouře atd.)

• Hustota obyvatel

• Městské - venkovské podmínky

• Dostupnost přírodních zdrojů - voda, jídlo - divoká zvířata, lesní plody

• Potenciální dostupnost záložního obydlí

• Dostupnost úkrytu civilní obrany

• Jaderná elektrárna poblíž

• Velká přehrada poblíž, nebo pod ní

• Nemocnice v okolí

• Vojenská instalace poblíž

• Zvažte politickou, ekonomickou a sociální situaci

 

3. Nastavte si rozpočet

Musíte vědět, kolik peněz jste schopni každý měsíc utratit, aniž byste si zničili bankovní účet. Rozhodně byste měli začít s kupóny, slevovými kódy a nákupem na množstevní slevu. Existuje mnoho webových stránek s dlouhým seznamem kupónů téměř na všechno.

Dalším jednoduchým krokem je rutinní nakupování ze samošky.  Využijte výhod prodejních akcí kup jedno a druhé dostaneš zdarma a podobně. Pamatujte si populární prepperský slogan: Jeden je nic a dva jsou jeden. Pokud si zvyknete nakupovat u zlevněného zboží vždy navíc o jednu věc jako momentálně potřebujete, tak budete překvapeni, jak rychle se vaše nouzová zásoba vytvoří.

Dobře zvážte své nákupy. Naplánujte si časovou os nákupů a nejprve se zaměřte na nejnaléhavější věci. 

 

4. Strategický dlouhodobý plán, seznam úkolů a závěrečný kontrolní seznam

Než začnete vytvářet svůj nový plán připravenosti, prvním krokem bude provést podrobnou inventuru ve vašem domě. Možná vás překvapí, kolik věcí už máte. Zvažte, co máte a co potřebujete. Podle svého skutečného stavu můžete začít vytvářet svůj plán, co koupit příště.

Druhým kritériem bude samozřejmě váš rozpočet. Dalším kritériem pro váš plán bude čas. Pokud si můžete dovolit utratit každý měsíc 50 €, váš plán k dosažení cíle bude mnohem delší, jako kdyby váš rozpočet na měsíční výdaje byl mnohem vyšší.

Další bude úroveň připravenosti, které chcete dosáhnout. A poslední bude vaše ochota pokračovat v práci na vašem plánu.

Váš plán se může skládat z úkolů s vysokou prioritou a dlouhodobých úkolů. Svůj plán můžete rozdělit do více fází.

1. fáze „MINIMÁLNÍ“ může sestávat - shromáždit základní zásoby, vybavení a nářadí, která pokrývají jen minimální požadavky na přežití.

2. fáze „OPTIMÁLNÍ“ může sestávat z pokročilých zásob, vybavení, nástrojů a nářadí, nových dovedností a znalostí, které vám pomohou snadno překonat jakoukoli katastrofu.

3. fáze „IDEÁLNÍ“ vám pomůže zvládnout jakoukoli katastrofu s duševním a fyzickým komfortem.

Krátké vysvětlení, jak fáze fungují z hlediska např. bezpečnosti. V 1. fázi „MINIMÁL“ budu mít jen jednu zbraň -  pistoli s několika zásobníky.

Pokud dosáhnu 2. fáze „OPTIMÁLNĚ“, budu mít pistoli a pušku kulovnici. Zúčastním se na místní střelnici kurzu střelecké obrany.

Ve 3. fázi „IDEAL“ budu mít pistoli, kulovnici a brokovnici. K mým zbraním mohu přidat různé speciální vybavení -  dalekohled, noční vidění, tlumič atd. Navštívim místní střelnici se speciálním střeleckým kurzem pro pokročilé pro boj z blízka.

V poslední fázi si mohu koupit další munici nebo zásobníky nebo se naučit, jak přebíjet munici.

planning 

Například můj plán připravenosti má 4 fáze. První tři fáze jsou fázemi přípravy a poslední fází je dolaďovací-dokončovací fáze.

Moje první fáze začíná v roce 2016 a předpokládá se, že skončí ke konci roku 2021. Tato fáze se skládá z 316 úkolů a 15 dovedností, které se musím naučit. Úkol v tomto plánu je definován jako získání-nákup dané nové položky, zásob nebo vybavení, nástrojů atd. Zatím jsem dokončil 262 úkolů a naučil se 12 dovedností. Do konce tohoto roku mi zbývá dokončit 54 úkolů a naučit se 3 další dovednosti. První fáze „Minimální“ - bude trvat 5 let a zatím mě stála kolem 5 000 eur.

Moje 2. fáze má 127 úkolů a 30 dovedností. Můžete vidět, že tato fáze má méně úkolů a více dovedností k učení. Tato fáze je plánována na 3 roky.

3. fáze má 82 úkolů a 30 dovedností. Tato fáze je plánována také na 3 roky. To je také fáze, kdy bych měl mít veškeré zásoby, vybavení a nástroje.

Poslední závěrečná fáze se skládá pouze z 30 dovedností, které se musím naučit. Tato fáze je plánována také na 3 roky.

Po 11 letech nakupování a 14 letech učení bych měl mít všechny potřebné nástroje a minimálně 100 užitečných dovedností pro SHTF.

Věřím, že to nebude konec mé připravenosti, protože prepping to je neustále vylepšování, aktualizace, nabíjení, dobíjení, rotování a učení se.

 

5. Zásobování vodou a potravinami

Voda je na nejvyšší příčce seznamu zásob každého preppera. Bez vody můžete přežít jen tři dny.

Začněte se zásobovat vodou, trvanlivými potravinami  a konzervami. Na začátku v první fázy vám budou stačit zásoby všeho na 2 týdny. Později rozšiřte zásoby na 1 měsíc, 3 měsíce nebo 6 měsíců.

Vaším cílem by mělo být zásobování vodou po dobu 3 měsíců, trvanlivé potraviny po dobu minimálně 6 měsíců a obiloviny (pšenice, žito, rýže atd.) Minimálně po dobu 1 roku.

Kupujte jídlo pouze to, co jíte, skladujte a rotujte správným způsobem, takže nejdříve se použije nejstarší.

Naučte se, jak sbírat dešťovou vodu, jak čistit vodu pomocí komerčních filtrů nebo po domácku vyrobených filtrů, najít nebo vyrobit alternativní zdroj pitné vody. Naučte se základy dlouhodobého skladování vody.

 

6. Vybavení, nářadí a pomůcky.

Vždy vyzkoušejte veškeré nové vybavení a nářadí, které si koupíte. Upřednostňujte manuálni ruční nástroje a nářadí. Naučte se, jak je používat. Nekupujte předražené zboží. Vyhněte se levným věcem.

Seznam typických položek:

• Voda, nádoby, čisticí tablety, filtry

• Potraviny, nádoby,

• Zdraví

• Hygiena

• Záložní energie a světlo

• Zbraně, střelivo

• Ochrana a zabezpečení domu a záložného obydlí

• Doprava

• Navigace

• Komunikace

• Nástroje a vybavení

• Oděvy a obuv

• Nádobí

 

Jedna rada. Vyberte si produktivní koníčky a aktivity. Sbírání poštovních známek je krásný koníček, ale pro preppery to není moc užitečné. Sport a jakékoli pracovní aktivity v přírodě jsou pro preppery velmi užitečné. Budete z nich mít několik zisků. Dodají vám fyzickou sílu a udrží vás ve formě. Získate znalosti a mnoho výstroje, výzbroj a oblečení pro konkrétní sport nebo aktivity.

Zmíním zde jen několik z nich: bojová umění, chůze, běh, jízda na kole, jízda na kajaku, rafting, trekking, horolezectví, plavání, kempování, rybolov, lov, střelba, lukostřelba, zemědělství, chov hospodářských zvířat, jízda na koni, práce na zahradě atd.

Každý, kdo staví svépomocně vlastní dům, chatu získá krok za krokem životní zkušenosti a znalosti v různých oblastech stavebnictví. Zde můžete získat neocenitelné zkušenosti, jak správně používat stavební nástroje a vybavení, správné postupy a procesy.

 

7. Vytvořte plán katastrofy

Vytvořte nouzový plán katastrofy a procvičte konkrétní scénáře - požár, výpadek proudu, výpadek vody, povodeň atd.

Najděte a vytvořte své místo pro záložní obydlí (BOL - Bug Out Location).

Plánujte, připravujte a zakopte kolem vašeho domu a BOL několik kešek.

Měli by ste vypracovat plán komunikace a přepravy, evakuační plán, seznam kontaktů pro případ nouze - telefonní seznam, adresář. Vytvořte si pořadač, kde budete mít papírové kopie úředních dokumentů, průkazů totožnosti, licencí, certifikátů, fotografií členů rodiny atd. Připravte rychlé kontrolní seznamy, připravte místa setkání pro svou rodinu nebo blízké členy skupiny. Naplánujte, vyzkoušejte a procvičujte evakuační cesty v různých ročních obdobích, povětrnostních podmínkách, denní / noční době, připravte plán B, C, D ... pro případ, že plán A nebude fungovat. Udržujte své vozidlo připravené a plně vybavené.

 

8. Vytvořte sady pro přežití, BOB atd.

EDC

Měli byste mít sadu EDC. Sada Every Day Carry je základní malá sada, kterou můžete nosit stále s sebou. Každý má na svou soupravu EDC jiné požadavky. Sada se může skládat z různých položek. Obvykle v sadě najdete - kapesní nůž, mini svítilnu, zapalovač, malý multifunkční nástroj, taktické pero nebo pepřový sprej a pár pomůcek nebo pilulek. Někteří preppeři nosí pro přežití také zbraň nebo jiné předměty, záleží na jejich životních podmínkách a situaci.

 

BOB

Další populární věcí mezi preppery je BOB (Bug Out Bag), známý také jako 72 hodinový ruksak. Tento ruksak obsahuje jídlo oblečení a vybavení pro přežití, v prírodě a další potřebné předměty pro osobu, která je z různých bezpečnostních důvodů nucena ve spěchu opustit svuj domov a přežít alespoň 3 dny venku nebo se přesunout do svého záložního obydlí.  

 

GHB

Get Home Bag (GHB) je batoh, který vám pomůže bezpečně se dostat domů během katastrofy nebo po ní - když jsou silnice zablokované, v ulicích jsou sutiny a trosky nebo nefunguje veřejná doprava. GHB je obvykle menší a lehčí než BOB. GHB by měl také vypadat jako standardní studentský batoh, brašna na rameno nebo podobně. Nechcete žádné velké batohy, nebo v armádnim stylu s kamufláží, protože by přitahovaly zbytečně nežádoucí pozornost.

 

BOV

Bug Out Vehicle (BOV) je vybavené a speciálně připravené vozidlo před katastrofou a připravené k okamžitému použití.

 

 

SADA PRO PŘEŽITÍ

Preppeři, survivalisté, turisté, lovci a další lidé používají malé sady pro přežití. KPZ – Krabička Poslední Záchrany. Na názvu soupravy, její velikosti, tvaru, materiálu nebo barvě až tak nezáleží. Nejdůležitější je to, co je uvnitř. Každá sada pro přežití musí obsahovat položky z těchto oblastí:

Oheň

• Světlo

Navigace

• Komunikace

Nástroje

• Lékařské / hygienické

Samozřejmě, pokud vytvoříte „Městkou“ sadu přežití, nepotřebujete rybářskou sadu a další předměty přesně předurčené k použití pouze v přírodě a naopak to, co se skládá z vaší Městské sady pro přežití, není pro přežití v sadě pro  „Divočinu“ užitečné. 

 

9. Učte se, trénujte a procvičujte různé dovednosti

Naučte se a trénujte různé dovednosti, čtěte knihy, manuály, příručky, blogy pro přežití / preppera, fóra, sledujte post apokalyptické filmy, videa prepperů, naučte se jak dělat malé opravy v domě, poučte se z minulosti, nedávných válek, konfliktů, atd.

Sledujte sociální média pomocí příspěvků a hashtagů o preppingu, používejte konkrétní klíčová slova pro vyhledávání na Googlu.

Vytvořte si vlastní knihovnu prepperů s užitečnými knihami, manuály, průvodci a instruktážními videi.

 

10. Udržujte se v kondici

Budujte a udržujte svou fyzickou a psychickou odolnost. Pravidelně cvičte, sportujte, běhejte. Trénujte jakékoli bojové umění. Nemusíte být mistrem s černým páskem. Prostě pravidelně cvičte základní rutinu sebeobrany.

Jezte zdravé jídlo. Sledujte svou váhu. Vyvarujte se alkoholu, cigaret a drog.

Pravidelně každý rok provádějte pravidelné lékařské a zubařské prohlídky. Absolvujte kurz Červeného kříže a naučte se, jak poskytovat první pomoc.

 

11. Poznej svého souseda, vytvoř skupinu

Seznamte se svými sousedy a udržujte s nimi velmi dobré vztahy. Vytvořte si vlastní uzavřenou skupinu nebo komunitu prepperů, spřátelte se s podobně smýšlejícími lidmi. Hledejte lidi s určitými znalostmi a schopnostmi jako:

• Voják, policista

• Farmář

• Údržbář - elektrikář, instalatér, tesař, zedník, automechanik

• Lékař, chirurg, zdravotní sestra

• Bylinkář

• Kuchař, řezník

• Leader - vyjednávání, směna

• Kováři - přebíjení munice, zbraně

• Specialista na rádiovou komunikaci

Poznejte své okolí dokonale a pamatujte si, co můžete z každého místa v budoucnosti použít. Lokalizujte přírodní zdroje vody - jezero, řeku, potok, rybník atd., otopní dřevo, stavební materiál atd.

Ale nezapomeňte – vše dělejte nanejvýš obezřetně a diskrétněl.

 

12. Buďte stále ve střehu

Neustále sledujte místní a národní zpravodajské zdroje. Držte krok s aktuálními událostmi, které na vás mohou mít účinek. Váš život může ovlivnit vše, od nepříznivého počasí, přes napětí na Středním východě až po výbuch sluneční aktivity.

• Mějte uši a oči otevřené probíhajícím národním a globálním událostem

• Pravidelně sledujte zprávy o počasí

• Procvičujte si situační bdělost v obydlených oblastech a při řízení motorovým vozidlem

 

 

13. Finanční nezávislost

Pokud jste v dluzích a když nastane SHTF (krizová situace, katastrofa)  neočekávejte, že celý váš dluh bude najednou jen tak vymazán. Snažte se, aby váš dluh byl splacen co nejdříve, abyste nebyli otrokem.

Než tedy investujete  spoustu peněz do zásob jídla a vybavení, nechte si nejprve splácet dluh. Osloboďte se.

 

 

 

Máte nějaké další způsoby, jak začít s preppingem, o které se chcete podělit? Níže zanechejte komentář a pomozte ostaním poučit se z vaší kreativity.

EuroPrepper

Blog

Post comments